Americká firma Hoversurf darovala policii v Dubaji (Spojené arabské emiráty) první sériově vyrobený Hoverbike S3 2019 a začala s výcvikem prvních dvou „řidičů-pilotů“. To ve snaze naplnit dohodu, podepsanou v roce 2017, kdy společnost na výstavě GITEX v Kalifornii předvedla bílo-zelenou elektricky poháněnou létající motorku, tedy v barvách dubajské policie.
Hmotnost: 115 kg
Maximální rychlost: 100 km/h
Bezpečná letová výška: 5 m
Letový čas s pilotem: 10-25 minut
Doba letu v režimu drone: až 40 minut
Doba nabíjení: 2,5 hodiny
Cena: 150 000 dolarů
Na videu je ale zcela nový model, pozornil web CNN s tím, že vertikální vzlet a přistání zjevně funguje. Hoverbike v USA splnil podmínky Federální letecké správy, což znamená, že k jeho ovládání není třeba pilotní licence.
„V současné době máme dvě posádky, které se již trénují, a zvyšujeme jejich počet,“ potvrdil americké zpravodajské televizní stanici plukovník Chálid Násir Al Razooqi, generální ředitel Útvaru umělé inteligence. Prozradil také, že jde o první stroj, který může být použit pro přístup k těžko přístupným oblastem, a že dubajská policie plánuje mít hoverbiky v akci do roku 2020.
Provozní ředitel společnosti Hoversurf Joseph Segura-Conn uvedl, že dubajská policie má nyní výhradní právo objednat tolik strojů, kolik bude chtít: „Budou nás informovat, kdyby jich chtěli víc. Pokud by jich chtěli 30 nebo 40, uděláme to pro ně.“
Zatím se ale přeně neví kde. Podle provozního ředitele Hoversurf jedná „se třemi společnostmi na různých místech po celém světě“. A Dubaj je jednou z uvažovaných lokalit.
https://twitter.com/i/status/1061195371316174848
Slabinou jsou akumulátory
Šéfredaktor časopisu Aerospace Tim Robinson novinku popsal stroj jako „docela omezený, pokud má jít o potenciální práci policistů“. Možnosti eVTOL jsou podle něj omezeny aktuální technologií akumulátorů Robinson odhaduje, že dnes je na celém světě více než 100 projektů eVTOL nebo létajících vozidel.
„Existuje spousta různých konfigurací: Stroje s vnějšími rotory, s ventilátory, s křídly i bez nich, s naklápěcími křídly nebo naklápěcími rotory. Nikdo přesně neví, kdo se prosadí a která varianta se bude úspěšná,“ vysvětlil.
Pokud máte volných 150 000 dolarů (3,5 milionu korun), může být hoverbike i váš. „Objednávky jsou otevřené i pro civilisty,“ říká Segura-Conn s tím, že firma prověřuje každého zákazníka, aby se ujistila, že novou technologii zvládne.