Dubajská policie testuje létající motorky

Na internet uniklo video, jak probíhá výcvik příslušníků dubajské policie na létajících motorkách. Také se jim říká hoovercraft nebo eVTOL.
Dva dubajští policisté se už učí ovládat létající motorky, Dubajská policie je chce nasadit nejpozději do roku 2020. Foto: hoversurf

Americká firma Hoversurf darovala policii v Dubaji (Spojené arabské emiráty) první sériově vyrobený Hoverbike S3 2019 a začala s výcvikem prvních dvou „řidičů-pilotů“. To ve snaze naplnit dohodu, podepsanou v roce 2017, kdy společnost na výstavě GITEX v Kalifornii předvedla bílo-zelenou elektricky poháněnou létající motorku, tedy v barvách dubajské policie.

Na videu je ale zcela nový model, pozornil web CNN s tím, že vertikální vzlet a přistání zjevně funguje. Hoverbike v USA splnil podmínky Federální letecké správy, což znamená, že k jeho ovládání není třeba pilotní licence.

„V současné době máme dvě posádky, které se již trénují, a zvyšujeme jejich počet,“ potvrdil americké zpravodajské televizní stanici plukovník Chálid Násir Al Razooqi, generální ředitel Útvaru umělé inteligence. Prozradil také, že jde o první stroj, který může být použit pro přístup k těžko přístupným oblastem, a že dubajská policie plánuje mít hoverbiky v akci do roku 2020.

Provozní ředitel společnosti Hoversurf Joseph Segura-Conn uvedl, že dubajská policie má nyní výhradní právo objednat tolik strojů, kolik bude chtít: „Budou nás informovat, kdyby jich chtěli víc. Pokud by jich chtěli 30 nebo 40, uděláme to pro ně.“

Zatím se ale přeně neví kde. Podle provozního ředitele Hoversurf jedná „se třemi společnostmi na různých místech po celém světě“. A Dubaj je jednou z uvažovaných lokalit.

Slabinou jsou akumulátory

Šéfredaktor časopisu Aerospace Tim Robinson novinku popsal stroj jako „docela omezený, pokud má jít o potenciální práci policistů“. Možnosti eVTOL jsou podle něj omezeny aktuální technologií akumulátorů Robinson odhaduje, že dnes je na celém světě více než 100 projektů eVTOL nebo létajících vozidel.

„Existuje spousta různých konfigurací: Stroje s vnějšími rotory, s ventilátory, s křídly i bez nich, s naklápěcími křídly nebo naklápěcími rotory. Nikdo přesně neví, kdo se prosadí a která varianta se bude úspěšná,“ vysvětlil.

Pokud máte volných 150 000 dolarů (3,5 milionu korun), může být hoverbike i váš. „Objednávky jsou otevřené i pro civilisty,“ říká Segura-Conn s tím, že firma prověřuje každého zákazníka, aby se ujistila, že novou technologii zvládne.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

A co vaše letošní dovolená?

Poradna
Jak to máte letos s dovolenou? Ne, to není provokativní narážka na to, že letní plány na cestu k moři tentokrát berou zasvé. Letošní dovolená může být specifická i z mnoha jiných důvodů. V mnoha firmách byla nuceně nařízena již v době karantény, od července si tu loňskou můžeme vybrat už podle sebe a pro nováčky v zaměstnání letní odpracované měsíce zakládají nárok na jejich první placené volné dny.
Rolovat nahoru