Dubajská policie testuje létající motorky

Na internet uniklo video, jak probíhá výcvik příslušníků dubajské policie na létajících motorkách. Také se jim říká hoovercraft nebo eVTOL.
Dva dubajští policisté se už učí ovládat létající motorky, Dubajská policie je chce nasadit nejpozději do roku 2020. Foto: hoversurf

Americká firma Hoversurf darovala policii v Dubaji (Spojené arabské emiráty) první sériově vyrobený Hoverbike S3 2019 a začala s výcvikem prvních dvou „řidičů-pilotů“. To ve snaze naplnit dohodu, podepsanou v roce 2017, kdy společnost na výstavě GITEX v Kalifornii předvedla bílo-zelenou elektricky poháněnou létající motorku, tedy v barvách dubajské policie.

Na videu je ale zcela nový model, pozornil web CNN s tím, že vertikální vzlet a přistání zjevně funguje. Hoverbike v USA splnil podmínky Federální letecké správy, což znamená, že k jeho ovládání není třeba pilotní licence.

„V současné době máme dvě posádky, které se již trénují, a zvyšujeme jejich počet,“ potvrdil americké zpravodajské televizní stanici plukovník Chálid Násir Al Razooqi, generální ředitel Útvaru umělé inteligence. Prozradil také, že jde o první stroj, který může být použit pro přístup k těžko přístupným oblastem, a že dubajská policie plánuje mít hoverbiky v akci do roku 2020.

Provozní ředitel společnosti Hoversurf Joseph Segura-Conn uvedl, že dubajská policie má nyní výhradní právo objednat tolik strojů, kolik bude chtít: „Budou nás informovat, kdyby jich chtěli víc. Pokud by jich chtěli 30 nebo 40, uděláme to pro ně.“

Zatím se ale přeně neví kde. Podle provozního ředitele Hoversurf jedná „se třemi společnostmi na různých místech po celém světě“. A Dubaj je jednou z uvažovaných lokalit.

Slabinou jsou akumulátory

Šéfredaktor časopisu Aerospace Tim Robinson novinku popsal stroj jako „docela omezený, pokud má jít o potenciální práci policistů“. Možnosti eVTOL jsou podle něj omezeny aktuální technologií akumulátorů Robinson odhaduje, že dnes je na celém světě více než 100 projektů eVTOL nebo létajících vozidel.

„Existuje spousta různých konfigurací: Stroje s vnějšími rotory, s ventilátory, s křídly i bez nich, s naklápěcími křídly nebo naklápěcími rotory. Nikdo přesně neví, kdo se prosadí a která varianta se bude úspěšná,“ vysvětlil.

Pokud máte volných 150 000 dolarů (3,5 milionu korun), může být hoverbike i váš. „Objednávky jsou otevřené i pro civilisty,“ říká Segura-Conn s tím, že firma prověřuje každého zákazníka, aby se ujistila, že novou technologii zvládne.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Technologie

Kilogram, sekunda, metr. Revoluční změna je tu!

Experti o tom mluví jako o revoluci, o největší změně definic v historii. Kilogram, ampér, mol, sekunda, metr, kandel. Už to nebude jako dřív. Ale nebojte se, pro nás laiky zůstane vše při starém. Metr se nenatáhne, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru