
„Česká pošta udělá vše pro to, aby byly důchody ve všech případech doručovány,“ stojí v e-mailu, který pošta včera rozeslala svým zákazníkům. Matyáš Vitík, tiskový mluvčí státního podniku včera na jeho webu informoval, že Česká pošta má velmi omezené možnosti v uzavřených lokalitách na Olomoucku. Konkrétně jde o obce Chudobín, Slavětín, Uničov a Litovel, kde doručování důchodů probíhá pouze za asistence policie.
Podle mluvčího Matyáše Vitíka Česká pošta není v současné situaci schopna garantovat plnohodnotný provoz poboček v uvedených lokalitách na Olomoucku, ani kvalitu doručování. „Žádáme občany, aby do zmíněných lokalit neposílali žádné zásilky. Česká pošta má plné své prostory, kde je možné uskladňovat zásilky určené do těchto obcí,“ apeloval Vitík.
V již uzavřených lokalitách budou poštovní zásilky uloženy bez pokusu o doručení s tím, že jim bude prodloužena doba, po kterou budou na příslušné poště uloženy. Pošta informovala, že bude – pokud jde o již uzavřené lokality – jednat s příslušnými krajskými hygienickými stanicemi o možnosti doručovat v dané lokalitě zásilky.
U tzv. zapsaných zásilek se listovní zásilky vždy uloží na ukládací poštu bez pokusu o doručení, informoval státní podnik s tím, že doba, po niž budou uloženy, bude prodloužena na 30 dnů. Balíky se v uzavřených lokalitách uloží bez pokusu o doručení a bude u nich prodloužena úložní doba na patnáct, respektive 30 dnů (podle druhu zásilky).
Bez osobního kontaktu
Také v ostatních lokalitách bude postup při doručování důchodů upraven tak, aby nedošlo k přímému kontaktu mezi pošťáky a klienty. Peníze budou příjemci předávány v obálce pokládané na zem, uvedla pošta ve sdělení klientům, na něž má e-mailový kontakt.
Také balíky budou doručovány bez přímého kontaktu s adresátem. Ten bude vyzván, ať položí osobní doklad na zem, nebo na jiné vhodné místo, a ustoupí. Doručovatel si doklad převezme, ověří totožnost, zapíše. Stejným způsobem mu bude i předána zásilka. Po dokončení doručení ošetří doručovatel své ruce dezinfekčním sprejem.
Co už pošta nedoporučila…
Česká pošta už ale ve svém sdělení zákazníkům neuvedla, jak velký by měl být doporučený odstup (obvykle se doporučují alespoň dva metry – pozn. red.). Rovněž lidem zapomněla doporučit, aby si – až na ně zazvoní pošťák – zakryli ústa a nos rouškou, která je ode dneška povinná. A především, aby si s sebou vzali vlastní propisku a nepoužívali tu „erární“, kterou jim nabídne doručovatel. Ani on sám totiž přesně neví, kdo všechno ji měl předtím v ruce.
Pošta rovněž zákazníkům mohla doporučit, aby si po kontaktu s pošťákem důkladně umyli nebo dezinfikovali ruce a aby dezinfikovali také doklad totožnosti, který mu poskytli a který držel v ruce.
Podle včera zveřejněných ověřených vědeckých dat může koronavirus přežít na plastech (např. propiska, zásilka ve fólii) až 48 hodin, na papíru (bankovky nebo listovní zásilka) až 24 hodin. Rukavice podle náměstka ministra zdravotnictví, předního epidemiologa Romana Prymuly, lidé používat nemusejí, dostačující je podle něj mytí rukou.