
„Českou ekonomiku začíná ovládat špatná nálada. Podnikatelé i spotřebitelé ztrácí důvěru v budoucí vývoj, což může negativně ovlivnit výši investic a spotřeby. Ke špatné náladě v ekonomice přispívá i vláda, která na jedné straně mluví o nutnosti úspor a na druhé straně hodlá navyšovat sociální výdaje,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Souhrnný indikátor důvěry se v březnu snížil o 1,2 bodu na hodnotu 97,0. Indikátor důvěry podnikatelů se snížil o 1,0 bodu na hodnotu 95,5, což může být způsobeno zpomalováním tempa růstu v Německu. Tamní index nákupních manažerů, který mapuje náladu ve zpracovatelském sektoru, se v březnu propadl na hodnotu 44,7 bodu z únorové hodnoty 47,6 bodu.
„Hodnoty pod úrovní 50,0 bodu lze přitom považovat za signál zhoršování ekonomické situace. Vše navíc komplikuje nejistota kolem brexitu i možné vyostření obchodních vztahů mezi Spojenými státy, Čínou a Evropskou unií,“ vysvětluje Křeček.
Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund, upozorňuje na to, že ukazatel důvěry v českou ekonomiku za letošní březen vykazuje svůj nejslabší výsledek za poslední dva roky. „Česká ekonomika šlape na brzdu – a nohu z brzdného pedálu ještě nesundává,“ říká Kovanda a dodává, že pokles spotřebitelské důvěry značí, že letošní citelné zdražení bydlení energií v čele s elektřinou se postupně „zakousává“ do peněženek Čechů.
Podle Kovandy se Češi se obávají příchodu ekonomického útlumu a souvisejícího růstu nezaměstnanosti: „ To umocňuje jejich strach ze zhoršení vlastní finanční situace. Podnikatelé v průmyslu podobně jako spotřebitelé vyhlížejí zhoršení svých podmínek.“ Důvodem je podle ekonoma ponejvíce zpomalování německé ekonomiky a tamního průmyslu.
„Vývoj v České republice navazuje na špatné výsledky z Německa, které byly zveřejněny již v pátek. Jednou z hlavních obětí obchodních sporů mezi Spojenými státy a Čínou může být exportně orientované Německo. Takový vývoj by silně poškodil i Českou republiku, která je s Německem provázaná ekonomickou pupeční šňůrou,“ tvrdí Štěpán Křeček.
Další vývoj nálady v české ekonomice bude značně – až takřka výhradně – závislý na zahraničním vývoji, domnívá se Lukáš Kovanda: „Dokud se nepodaří rozehnat mračna celní přestřelky a dokud se nepodaří rozptýlit nejistotu spjatou s brexitem, nelze předpokládat opětovný růst důvěry v tuzemskou ekonomiku. To jsou však stále jen podmínky nutné, nikoli postačující.“