Důvěra v českou ekonomiku se propadá. Je to ale jen začátek

Názor
Důvěra v českou ekonomiku se propadá nejvýrazněji za více než jedenáct let. Je to ale jenom začátek, koronavirus ještě teprve plně udeří. Důvěra v českou ekonomiku je v tomto měsíci nejslabší od října 2013, tedy za šest a půl roku.
Nálada zůstává beze změny u podnikatelů ve stavebnictví, neboť to vykazuje také značnou setrvačnost. Foto: Depositphotos.com

Příslušný ukazatel důvěry v ekonomiku podle údajů Českého statistického úřadu mezi letošním únorem a březnem ztratil 3,2 bodu, takže meziměsíční pokles důvěry v ekonomiku je v březnu nejvýraznější od února roku 2009. Tehdy česká ekonomika utrpěla „náraz“ v důsledku vrcholící světové finanční krize.

Prudký propad důvěry v ekonomiku letos v březnu však dopad šíření koronavirové nákazy a zavádění opatření v boji s ní reflektuje jen částečně. Šetření statistici prováděli převážně v první polovině března, kdy se teprve postupně zpřísňovala opatření pro boj s ní.

V dubnu lze proto očekávat další prudký propad důvěry v ekonomiku, který bude již více zohledňovat dopad šíření koronavirové nákazy. Poskytne tedy také celistvější předstihový obrázek toho, jak citelný bude ekonomický „náraz“ způsobený koronavirem. Nelze vyloučit, že půjde o „náraz“ celkově závažnější, než byl ten, jejž české ekonomice uštědřila světová finanční krize.

Spotřebitelé se pro příštích dvanáct měsíců obávají výrazného zhoršení celkové ekonomické situace, zatím však nemají strach z růstu nezaměstnanosti. Vnímají zjevně, že ukazatel míry nezaměstnanosti vykazuje poměrně značnou setrvačnost.

Mezi podnikateli se výrazně zhoršuje ekonomický výhled na další měsíce zejména u těch z oblasti služeb a obchodu, podnikatelé v průmyslu se obávají hlavně výrazného snížení objemu výroby. Naopak nálada zůstává beze změny u podnikatelů ve stavebnictví, neboť to vykazuje také značnou setrvačnost a není tak závislé na momentálním vývoji ekonomické situace ať už u nás či v zahraničí.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v ekonomiku opět mírně klesá

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru