Důvěra v tuzemskou ekonomiku klesá

Podle měření Českého statistického úřadu se v září opět snížila souhrnná důvěra v tuzemskou ekonomiku. Ke zhoršení došlo jak v případě podnikatelů, tak i spotřebitelů. Odborníci ale současně poukazují na meziroční srovnání. Loni touto dobou byla nálada výrazně nižší.
Podle statistických údajů se snížila důvěra v průmyslu a ve stavebnictví. Naopak ke zlepšení došlo v sektoru obchodu a služeb. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Přestože důvěra v ekonomiku u podnikatelů třetí měsíc v řadě klesla, při srovnání s naladěním v září loňského roku zůstává výrazně vyšší. Optimistické vnímání potvrdil i průzkum mezi více než 300 podnikateli a zástupci firem, z nichž dvě třetiny neočekávají omezení ze strany státu,“ informovala redakci Marcela Hrdá, partnerka poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Nehledě na meziměsíční pokles důvěry spotřebitelů je podle ní stále zřejmé optimističtější naladění, než tomu bylo touto dobou vloni: „Mezi spotřebiteli převládá optimismus z léta, kdy byly negativní zprávy o dopadech koronaviru výrazně upozaděny. Roli hraje také velice nízká a stále klesající nezaměstnanost a zvyšující se průměrná mzda.“

Důvěra spotřebitelů se podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky sice na rozdíl od průmyslu nachází na úrovních korespondujících s obdobím po skončení covidových restrikcí, ale i tak je pokles překvapivě silný.

„Zatímco ještě v srpnu pravděpodobně docházelo k expanzi výdajů domácností, pokles důvěry v září indikuje ochlazení letní euforie. Narůstá také obava spotřebitelů z růstu cen, což koresponduje se zrychlenou inflací,“ sdělil ekonom naší redakci. „Meziměsíční snížení přičítáme informacím o rychlém růstu spotřebitelských cen,“ dodala Marcela Hrdá.

V případě podnikatelů se podle statistických údajů snížila důvěra v průmyslu a ve stavebnictví. Naopak ke zlepšení došlo v sektoru obchodu a služeb. Znepokojivý je podle Michala Brožky především pokles důvěry v průmyslu až na úrovně srovnatelné s koncem minulého roku, kdy obavy z dopadů covidu byly mnohem silnější, než nyní.

„Takový vývoj odráží především situaci chybějících komponent a materiálů do výroby. Zářijový vývoj důvěry v průmyslu společně s údaji o prudkém poklesu výroby automobilů za srpen indikuje slabý výkon průmyslové výroby za třetí čtvrtletí. Ekonomiku naopak potáhne sektor služeb,“ uvedl ekonom Komerční banky.

Podle Petra Kymličky, partnera poradenské skupiny Moore Czech Republic, se v klesající důvěře průmyslníků se odrážejí zejména problémy v dodávkách vstupů a v dramatickém růstu jejich cen. Naladění do jisté míry ovlivňuje také přetrvávající nedostatek pracovních sil.

„Pouze nepatrně nejistotu zvyšuje obava z možných vládních opatření reagujících na očekávanou podzimní vlnu pandemie covid-19. V našem průzkumu ji vyjádřilo pouze 28 procent zástupců průmyslových a výrobních podniků,“ informoval redakci.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena