Dvojí ceny u benzinek Petra plus

Názor

Napálit zákazníka je v Česku legální. Stačí se odvolat na zákon 284/2009 Sb. a můžete majitelům platebních karet účtovat jinou cenu, než uvádíte na reklamním poutači. Síť čerpacích stanic Petra plus to dělá už od loňska a stále jí to prochází, ba co víc, mnozí lidé, kteří tam tankují, to dokonce považují za normální.

Čerpací stanice. Ilustrační foto: Pixabay

Konkrétní příklad z Pardubic: Cena 31,90 Kč za litr naturalu 95 svítící na totemu platí jen pro některé řidiče. Na stojanech totiž visí omšelá upozornění, že ti, kteří použijí platební kartu, dostanou jako bonus přirážku 1,5 %. Takže litr benzinu je vyjde na 32,37 Kč.

„Je možné, že po právní stránce je to v pořádku, ale vůči zákazníkovi jde o neetické jednání,“ uvádí na chatu přispěvatel Pacovský, kterého při čerpání benzinu u Petry plus naštvali v Lanškrouně. „Můžete si být jisti, že vaši ČS už nikdy nenavštívím a doporučím to i všem známým,“ dodává Pacovský na serveru Kursy.cz.

Jestli je to po právní stránce v pořádku, je pro laika těžké posoudit. Zákon o platebním styku, na který se majitelka sítě ČS Petra plus, advokátka Magdalena Kubátová odvolává, má 147 paragrafů a řeší zejména práva a povinnosti poskytovatelů a uživatelů platebních služeb a práva a povinnosti vydavatelů elektronických peněz a držitelů elektronických peněz. O možnosti účtovat si přirážku za elektronický bankovní styk tam ani implicitně nic není, ale v Česku platí přísloví, že kdo hledá – najde. Tím spíš, pokud jde o právníka.

A je tu ještě jedna záležitost, která stojí za úvahu. Manipulace s hotovostí také není zdarma. Podle některých ředitelů firem dokonce vyjde v bance dráž než srážka za použití platební karty. Ale možná se dočkáme i přirážky za platbu v hotovosti, kdyby kvůli ničemu jinému, tak alespoň kvůli spravedlnosti.

DPH na bankovní služby

Naprostou raritou je údaj na účtence, který uvádí, že bankovní poplatek za BK (zřejmě bankovní karta) podléhá 21% DPH. Jedná se tedy o dosud jedinou bankovní službu v České republice, která je navýšena o daň z přidané hodnoty, protože obyvatelé tohoto státu si už jistě všimli, že za bankovní transakce jim ještě nikdo DPH neúčtoval. A to banky na své klienty zkoušejí všechny možné triky. Operovat s DPH se přece jen žádná z nich neodvážila, protože by se jednalo o zjevné porušení zákona.

Dokonce i zákon, na který se Petra plus odvolává, explicitně považuje za správní delikt požadování mezibankovního poplatku a zároveň tento delikt oceňuje pokutou s četnými nulami v pozadí.

Cenový věstník neplatí

To zdaleka není všechno. Stačí si u Petry plus koupit třeba cigarety. Porušují tam státem regulované ceny, na což mám dokonce i doklad. Za troje winstonky jsem místo 231 Kč zaplatil 234,47 Kč, a to se Cenový věstník ministerstva financí dosud nepokusil obalamutit ani ten nejotrlejší stánkař nebo hostinský.

V tom se mnou souhlasí i finanční ředitel Imperial Tobacco Kamil Provazník. „Zatím jsem tu problematiku ještě nestudoval, ale porušování regulovaných cen z cenového věstníku asi není v pořádku,“ řekl.

Dovedu si živě představit slovní ekvilibristiku právníka, který by přirážku za použití platební karty obhajoval. Přehrál by mezibankovní přirážku na vztah mezi obchodníkem a zákazníkem, se slzami v očích by ji odůvodnil nenasytností stále hladových bankovních pirátů, kteří z obchodníků odírají kůži. Nevím, jestli by si vzpomněl, že průměrný poplatek za platbu kartami MasterCard a VISA je podle evropské komise v Česku 1,2 % a ne 1,5 %. O takových prkotinách netřeba mluvit. Vždyť u jednoho tankování je to necelá kačka. Určitě by se na to nepodíval z opačné strany a neřekl by, no právě, tak to účtovat nebudeme, když je to jen necelá kačka.

Etika ovšem nemá žalobce a soudce. Má jen svou neviditelnou ruku trhu. Bohužel, jen jednu. Zvlášť v Česku, kde stále frčí škodovky a zpoplatněné účty v České spořitelně.

Věrní zákazníci čerpacích stanic Petra plus, určitě neztrácejte naději! Od září klesne v celé Evropě mezibankovní poplatek na 0,2 % u debetních a na 0,3 % u kreditních karet. Tak uvidíme, z jaké strany se na onu kačku nebo dvě podívá Petra plus.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nový předseda představenstva společnosti Škoda Auto

Thomas Schäfer se dnes s okamžitou platností ujal funkce předsedy představenstva společnosti Škoda Auto. Na této pozici vystřídal Bernharda Maiera, který po téměř pěti letech v čele představenstva předal funkci …

Největší firmy světa už vymazaly koronavirové ztráty

Celková hodnota největší stovky veřejně obchodovatelných firem na světě se od loňského vydání žebříčku (k datu 30. března 2019) zvýšila o bezmála 19 procent. Vyplývá to z aktuálního vydání studie PwC Global Top 100, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru