O něco hůře dopadla i klíčová americká statistika Nonfarm payrolls, když místo očekávaných 165 tisíc nových pracovních míst tento počet dosáhl jen 118 tisíc. Směrem dolů byla revidována statistika za červenec. I tak se míra nezaměstnanosti snížila na 4,2 procenta. Otázku, zda Fed, centrální banka USA, na příštím zasedání sníží sazby o 25 nebo o 50 bazických bodů, tak čerstvá data neodpověděla.
Německé tovární objednávky za červenec naopak potěšily již druhý měsíc v řadě svým meziměsíčním růstem. Ten byl nicméně dán několika objednávkami velkého rozsahu, bez nichž by byl naopak reportován meziměsíční pokles. Hůře dopadla průmyslová výroba a nepotěšila ani struktura růstu hrubého domácího produktu (HDP) za druhý kvartál za eurozónu jako celek.
Zatímco spotřeba vlády výrazně rostla (0,6 % q/q), fixní investice i spotřeba domácností mezikvartálně poklesly (2,2 % q/q a 0,1 % q/q). Euro tak nakonec ve srovnání se začátkem týdne bylo zhruba o 0,4 procenta silnější a obchodovalo se za 1,108 USD/EUR. Koruna se držela po celý týden převážně v pásmu 25,00-25,100 CZK/EUR, poměrně stabilní byl i kurz polského zlotého, maďarský forint kolísal.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)