Emisní povolenky EU jsou rekordně drahé, poprvé v historii stojí skoro 50 eur

Názor
Cena emisních povolenek Evropské unie včera pokořila dosavadní historický rekord. Hodnota referenčního kontraktu, prosincového, vyskočila na úroveň 49,90 eura za ekvivalent tuny oxidu uhličitého vypuštěného do ovzduší. Jen v letošním roce tak emisní povolenky EU zdražily o více než padesát procent. Podle banky Berenberg se do konce letošního roku budou povolenky prodávat za zhruba 110 eur.
V letošním roce emisní povolenky EU zdražily o více než padesát procent, poprvé v historii stojí skoro 50 eur. Ilustrační foto: Pixabay.com

Právě také v důsledku dramaticky zdražujících povolenek rapidně stoupá cena silové elektřiny v Německu, jehož trh je úzce propojený s tím českým. Megawatthodina elektřiny s dodáním v příštím roce nyní stojí v Německu 61 eur, což je nejvíce od listopadu 2008.

Cenu německé elektřiny žene vzhůru nejen zdražování emisních povolenek, ale také postupující uzavírání tamních uhelných a jaderných elektráren. Letos se v Německu odstaví další tři uhelné elektrárny. Elektřinu rovněž letos přestanou vyrábět tři ze zbývajících šesti jaderných reaktorů.

Zdražování silové elektřiny v Německu se projevuje také růstem její ceny v Česku. Na pražské energetické burze je v těchto dnech silová elektřina rovněž nejdražší od listopadu 2008.

Česko je de facto součástí německé energetické soustavy, takže ceny silové elektřiny v ČR vlastně kopírují ty německé. Od cen silové elektřiny se odvíjí cena elektřiny pro domácnosti. Češi tak nesou náklady za německou čistou energii, ačkoli sami do očištění své elektřiny zdaleka tolik neinvestují.

PSALI JSME:
Emisní povolenky zdražují na 14leté maximum

V očišťování výroby zaostává tuzemské hospodářství šířeji, nejen v oblasti produkce elektřiny, ale třeba v hutnictví. Problematická situace britské skupiny GFG Alliance, jež se ocitá pokraji bankrotu, navíc vyhlídku rychlé modernizace českého hutnictví dále zatemňuje. Má to souvislost opět také s emisními povolenkami.

Skupina minulý týden prodala milion povolenek z majetku hutě Liberty Ostrava, kterou vlastní, sesterské huti v Rumunsku, aby ta se tak nedostala do prekérní hospodářské situace. Celý převod ovšem svojí nouzovou povahou dokumentuje vážné problémy celé skupiny, jež bojuje o přežití.

Pokud by cena povolenek narostla do konce letošního roku na výše uvedených více než sto eur za kus, znamená to, že ostravská huť přijde o značný objem prostředků potenciálně určených k modernizaci výroby. Modernizace by přitom umožnila environmentálně šetrnější výrobu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Aktuality z komoditních trhů: Zotavení trhu s obilninami zvyšuje inflační napětí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.