Energetickým šmejdům by měla přistřihnout křidélka novela energetického zákona

Názor
Poslanci by se dnes mohli začít zabývat novelou energetického zákona k ochraně spotřebitelů. Energetická novela by zavedla registr zprostředkovatelů, který by měl z trhu s energiemi vyřadit takzvané šmejdy.
Smlouvy s dodavateli energií na dobu určitou by nově nemohly být delší tří let. Tím pádem by se omezil prostor pro enormní sankce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Smlouvy na dobu určitou na dodávky energií by nesměly být na dobu delší než tři roky, obchodníci by nesměli navýšit cenu bez informování zákazníků a smlouvy se musely uzavírat výhradně písemně.

Situace kolem energetických šmejdů je stále závažná. Energetický regulační úřad totiž loni přijal 13 192 podání od spotřebitelů. Až za polovinou podání přitom stojí právě energetičtí zprostředkovatelé, tedy mnohdy právě šmejdi, resp. energetické aukce.

V porovnání s rokem 2019 loni počet podání klesl, a to o 1067, resp. 7,5 procenta, avšak to je hlavně jen důsledek loňské mimořádné pandemické situace. V nouzovém stavu podléhali omezením činnosti i podomní prodejci, včetně zprostředkovatelů energií.

Spotřebitelé byli také obezřetnější v sociálním kontaktu. Navíc zmíněný pokles je poklesem po letech průměrně desetinového ročního nárůstu, takže jde o pokles z poměrně vysoké základny.

Nebezpečným trendem je navyšování pokuty za předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou. Dříve byly běžné sankce kolem tří tisíc korun, dnes jsou běžně na dvojnásobku, někdy ovšem dosahují i desetitisíců korun.

PSALI JSME:
„Šmejdi“ jsou stále vynalézavější. Na jejich triky nedoplácejí už jen senioři

Zmíněná nová legislativa, kterou dnes mají projednávat poslanci, proto obsahuju ustanovení, dle něhož by smlouvy na dobu určitou nemohly být delší tří let. Tím pádem by se omezil prostor pro enormní sankce.

V rostoucí míře ovšem současné krize a očekávání nižších cen využívají „šmejdi“, šibalové z řad dodavatelů energií. Po telefonu zákazníkům, často starším lidem a seniorům, představují levnější nabídky s odkazem na právě pokles cen energií kvůli pandemii. I odpověď „ano“ na nevinnou otázku přitom může vést k nechtěnému uzavření nevýhodné smlouvy.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
„Energošmejdi“ jsou teď opět značně aktivní, zneužívají poklesu cen elektřiny a plynu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.