Esther Duflo je nejmladší držitelkou Nobelovy ceny za ekonomii

Nobelovu cenu za ekonomii získali Abhijit Banerjee, Esther Duflo a Michael Kremer za experimentální přístup k řešení chudoby v rámci rozvojové ekonomiky. Jejich práce pomáhá rozkládat komplexní otázky, tak aby na ně šlo spolehlivěji odpovědět. Díky tomu lze snáze řešit palčivý problém chudoby. Mezi laureáty je Esther Duflo, která se stala nejmladší osobou a teprve druhou ženou s tímto oceněním.
Esther Duflo, nejmladší držitelka Nobelovy ceny za ekonomii. Reprofoto: law.yale.edu

Cenu Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela, která je známá jako Nobelova cena za ekonomii, vznikla v roce 1968. V původní Nobelově závěti nebyla zmíněna a zavedla ji až Švédská centrální banka (Sveriges Riksbank) v rámci svého třístého výročí. Dnes byla Nobelova cena za ekonomii udělena po padesáti letech od prvního udělení.

Nobelovu cenu za ekonomii poprvé získala dvojice ekonomů Ragnar Frisch a Jan Tinbergen v roce 1969 za rozvoj a aplikaci dynamických modelů při analýze ekonomických procesů. Rok na to ji obdržel jeden z nejznámějších ekonomů Paul Samuelson, který napsal dnes již legendární učebnici ekonomie. Cenu obdržel za příspěvek k rozvoji statické a dynamické ekonomické teorie a aktivní přispění ke zvýšení analytické úrovně ekonomické vědy.

PSALI JSME:
Dalibor Levíček: Brát jídlo, kde přebývá, a dávat ho, kde chybí

Mezi známé laureáty Nobelovi ceny za ekonomii patří například Simon Kuznets, Kenneth Arrow, John Hicks, Friedrich Hayek, Milton Friedman, James Tobin, James Buchanan, Robert Solow, Ronald Coase, Gary Becker, John Nash, Robert Lucas, Robert Mundell, Joseph Stiglitz, Daniel Kahneman, Paul Krugman, Richard Thaler či Paul Romer.

Ocenění ekonomové nejčastěji pochází ze Spojených států. Nobelovu cenu většinou získávají s odstupem času, až když se jejich myšlenky osvědčí při aplikacích. Laureáti často zastávají protichůdná východiska. Někteří jako například Friedrich Hayek jsou velmi liberální, jiní jako například Joseph Stiglitz jsou známí kritickými postoji k liberálnímu pojetí ekonomie.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pět procent lidí si nemůže dovolit maso alespoň obden. Míra ohrožení chudobou v Česku vzrostla

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.