
Na globálním devizovém trhu z této situace profitovala společná evropská měna. Její kurz se vůči americkému dolaru vyšplhal k hladině 1,23 dolaru za euro, která byla běhen evropské seance několikrát testována, prozatím neúspěšně. Takto silné bylo euro naposledy v dubnu 2018.
Optimismus na globálních trzích se projevil i na regionálních měnách. O tři čtvrtiny procenta si polepšil maďarský forint, naopak minimálních zisků dosáhl polský zlotý, kde mají hráči na trhu v paměti předvánoční intervenci polské centrální banky proti tamní měně. Česká koruna zaznamenala na úvod roku 2021 posílení o zhruba půl procenta, když se kurz přiblížil na dosah úrovně 26,10 koruny za euro.
Domácí měně pomohlo i zveřejnění prosincového PMI průmyslové aktivity. Nejvyšší hodnota indexu od dubna 2018 výrazně překonala náš nejoptimističtější odhad a i v regionálním srovnání je jeho hodnota značně nad čísly z Polska či Maďarska.
I když jde vyšší číslo částečně na vrub prodloužení dodacích lhůt kvůli omezením, v souvislosti s pandemií, povzbudivé je, že expanzi zaznamenává stávající produkce, zakázky do budoucna i zaměstnanost.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)