Euro se drží nad paritou

Názor
V Polsku a Maďarsku byly v úterý zveřejněny výsledky hrubého domácího produktu (HDP) za třetí kvartál. Polský HDP překvapil pozitivně mezikvartálním růstem o 0,9 procenta, když trh čekal jeho stagnaci.
Společná evropská měna měla dostatek důvodů na to, aby se i nadále držela nad paritou s dolarem, kam se vyhoupla v závěru minulého týdne. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To podporuje náš odhad, že polská centrální banka vzhledem k dalšímu očekávánému růstu inflace přistoupí v prvním čtvrtletí příštího roku ke zvýšení klíčové úrokové sazby o dalších 75 bazických bodů (v únoru 25, v březnu 50, pozn. aut.).

Ta by se tak měla dostat na 7,5 procenta. V Maďarsku naopak výkon ekonomiky zklamal, když v mezikvartálním srovnání poklesl o 0,4 procenta.

V eurozóně byl zveřejněn zpřesněný odhad HDP za třetí čtvrtletí. Ten byl potvrzen na úrovni 0,2 procenta mezikvartálně a 2,1 procenta meziročně. Struktura HDP bude nicméně k dispozici až 7. prosince.

PSALI JSME:
Českou ekonomiku v září podpořila obnovená výroba aut

Na základě dosud zveřejněných dat předpokládáme, že k růstu nejvíce přispěla spotřeba domácností (+0,4 procentního bodu), dále zásoby, kladně zřejmě přispívaly i fixní investice. Brzdou byl naopak pravděpodobně čistý vývoz (záporný příspěvek -0,4 procentního bodu).

Dále byl v úterý zveřejněn německý ZEW index. Ten ve složce hodnotící současnou situaci překvapil výrazným zlepšením. Lépe dopadla i složka hodnotící výhled na dalších šest měsíců. Za výsledky stojí naděje, že inflace již dosáhla svého vrcholu a v následujících měsících bude klesat.

Společná evropská měna tak měla v úterý dostatek důvodů na to, aby se i nadále držela nad paritou (1,042 USD/EUR), kam se vyhoupla v závěru minulého týdne. Ve srovnání s pondělním obchodováním skončila o téměř procento silnější.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Euro s dolarem na paritě, koruna korigovala

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB