Eurostat: Češi jsou v rámci Unie nejméně ohroženi chudobou nebo sociálním vyloučením

Češi jsou v rámci všech zemí Unie nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které nově zveřejnil Eurostat. V roce 2019 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 12,5 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU.
Ilustrační foto: Anna Šolcová

Česko tak v tomto ukazateli překonává i skandinávské země typu Finska (15,6 procenta) nebo Dánska (16,3 procenta), které představují učebnicový příklad poměrně rovnostářských a zároveň hospodářsky výkonných, sociálně-tržních ekonomik.

V rámci EU jako celku činil v roce 2019 podíl lidí ohrožených chudobou 21,1 procenta. Nejvíce jsou chudobou a sociálním vyloučením ohrožení v Bulharsku, kde jde o takřka třetinu populace, přesněji 32,5 procenta. Vysoký podíl daného ohrožení vykazují také Rumunsko (31,2 %) a Řecko (30 %).

Česko si velmi dobře stojí také v ukazateli materiální deprivace, který je mezinárodně lépe srovnatelný, než ukazatel ohrožení chudobou, neboť udává podíl lidí, kteří si při dané příjmové a cenové hladině v konkrétní zemi nemohou dovolit základní materiální zajištění (viz box vlevo).

V ČR byla v roce 2019 těžce materiálně deprivována pouze 2,7 procenta obyvatel, zatímco údaj za celou EU činí 5,6 procenta. Výrazně méně materiálně deprivovaných lidí bylo loni v EU už jen v Lucembursku, ve Švédsku a ve Finsku. Nejvíce materiálně deprivovaných lidí je opět v Bulharsku, v Řecku a v Rumunsku.

„Premiantem“ je Česko také v dalším ukazateli sociálního vyloučení, jimž je vedle materiální deprivace podíl osob žijících v domácnosti s nízkou mírou pracovní intenzity (viz box vlevo). V ČR byl loni tento podíl nejnižší v EU, když dosahoval pouze 4,2 procenta. Následovalo Polsko (4,7 %) a Malta (4,9 %). Nejvyšší podíl vykazovaly Řecko (13,8 %), Irsko a Belgie. Nízký podíl ČR korespondoval s nejnižší mírou nezaměstnanosti, kterou Česko vykazovalo loni jak v rámci EU, tak i OECD.

Zmíněná data svědčí o tom, že Česko je rovnostářskou zemí, a to i na poměry EU, přičemž jeho sociální systém účinně krotí možné excesivní sociální vyloučení. Ukazatel těžké materiálně deprivace je dobře mezinárodně srovnatelný, protože vyjadřuje, co reálně si lidé mohou za svůj příjem pořídit, přičemž jde v podstatě o stejné zboží napříč EU – a i v tomto ukazateli ČR obstává.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek