Třetinu výdajů důchodců představují náklady na bydlení a energie

Výdaje průměrné důchodcovské domácnosti za bydlení a energií představují podle statistické ročenky zhruba 30 procent jejich příjmů. Ti, kterým na zaplacení přiměřeného bydlení nestačí 30 procent jejich příjmu (v Praze 35 %), mohou získat příspěvek na bydlení, který patří mezi dávky státní sociální podpory.
Třetinu výdajů důchodců představují náklady na bydlení a energie. Foto: Pixabay

Podle (zastupující) náměstkyně ministerstva práce a sociálních věcí pro pojistné systémy a dávky Kateřiny Jirkové je polovina příjemců příspěvků na bydlení příjemcem nějakého důchodu. Ten v Česku pobírá 2,9 milionu lidí, starobní důchod pobírá o půl milionu lidí méně.

Z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), které byly v květnu poskytnuty sociálnímu výboru poslanecké sněmovny, vyplývá, že jde o více než 60 tisíc domácností důchodců, z nichž se asi tři tisíce propadly do hmotné nouze. Doplatek na bydlení je jednou z dávek hmotné nouze a má dorovnat výdaje za byt tak, aby člověku či domácnosti zbyla částka na živobytí.

Místopředseda sněmovního sociálního výboru Jan Bauer (ODS) se ale domnívá, že počty seniorů v nouzi mohou být ve skutečnosti mnohem vyšší než počty příjemců dávek: Může jim prý být trapné, nebo je pro ně nepřijatelné, aby si o něco žádali. „Dávky hmotné nouze jsou pro ně možná úplně nepřijatelné,“ říká. Anebo to může být i tak, že důchodci prostě nevědí, že si o dávky mohou zažádat, anebo prostě neví, jak na to.

V Česku je letos přes 180 tisíc lidí, kteří pobírají dávky hmotné nouze (meziročně o deset tisíc více – pozn. red.). Ačkoli počet příjemců této dávky v posledních letech klesal, očekává se spíše mírný nárůst nebo stagnace. Státní rozpočet tyto dávky podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí za první kvartál letošního roku přišly na 1,88 miliardy korun. Podle údajů Úřadu práce Češi nejčastěji zneužívají právě příspěvky a doplatky na bydlení a příspěvky na živobytí.

PSALI JSME:
Počet chudých penzistů rok od roku roste

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Všechny účty na jednom místě

Od září Fincentrum a Swiss Life Select jako první finančně poradenská skupina na českém trhu nabídnou klientům portál s výhodami, které pro ně plynou ze směrnice Evropské unie PSD2. Díky klientskému portálu budou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru