Finanční bublina je osmkrát větší než před krizí

„Špatné věci mají tendenci, že se stanou, zvlášť když půjčujete peníze lidem, kteří nemají na splácení. Zdálo by se, že po hypoteční krizi budou banky obezřetnější, ale nejsou. Hodně se mluví o rostoucí bublině půjček na auta, a dokonce i o studentských půjčkách. Ale největším rizikem jsou negativně úročené půjčky suverénních států,“ zahájil svou úvahu mezinárodní investor a zakladatel webu Sovereign Man Simon Black.

Finanční bublina je osmkrát větší než před krizí. Reprofoto: www.sovereignman.com

Vlády po celém světě, jak uvedl, nyní vydávají dluhopisy s negativními výnosy a mnohé z těchto vlád jsou zcela v úpadku. Japonsko s jeho úrovní dluhu na více než 220 % HDP je poslední člen klubu záporných úrokových obligací. Japonský dluh je tak vysoký, že 41 % z vybraných daní putuje na jeho obsluhu. Dokonce i v Itálii, notoricky a beznadějně zkrachovalé zemi, mají státní dluhopisy negativní výnosy. „Situace se tak příliš neliší od té, kdy banky před deseti lety půjčovaly na základě mylné domněnky, že ceny domů budou stoupat. Teď se rovněž vládám půjčuje na základě zavádějícího předpokladu, že budou vždy platit. Třeba jako Řecko,“ konstatoval.

Podle Blacka je klíčovým rozdílem velikost zadlužení. Na vrcholu bubliny na trhu nemovitostí bylo před deseti lety ve finančním systému asi 1,3 bilionu dolarů v rizikových hypotékách. „Dnešní bublina je osmkrát větší s více než 10,4 bilionu dolarů ve státních dluhopisech, jež přinášejí negativní úrok. A ještě jde o to, jak rychle roste. V lednu 2016, celkový objem státních dluhopisů s negativním úrokem činil 5,5 bilionu dolarů. O měsíc později se rozrostl na sedm bilionů. V květnu to bylo 9,9 bilionu. A dnes je to 10,4 bilionu dolarů.“

Takže tato gigantická bublina dluhopisů se v posledních několika měsících téměř zdvojnásobila. To ještě není důvod k panice nebo k domněnce, že finanční systém zkolabuje zítra. „Ale je to jednoznačně znepokojující trend, příslovečný sud prachu. Až jednou budou vědátoři psát historii finanční krize, ať už přijde zítra nebo za pár let, můžete se vsadit, že se budou divit, jak se opět nepodařilo vidět něco tak nebezpečného a tak zřejmého.“

(rek)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.