HDP za druhé čtvrtletí může i pozitivně překvapit

Názor
Tuzemská ekonomika se s koronavirem potýká již více než čtvrt roku. Vládní opatření proti šíření nákazy zavedená v polovině března v podstatě zastavila život v této zemi, včetně toho ekonomického. Velká část podnikatelů najednou nemohla prodávat své zboží či služby. Spotřebitelé tak neměli moc možností, kde utrácet, a když už to šlo, chyběla k tomu chuť.
Zvlášť nepříjemný pro průmyslově orientovanou českou ekonomiku byl celosvětový pokles prodejů nových automobilů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

S mírným zpožděním k obdobným krokům přistoupily také ostatní státy, což vedlo k výraznému poklesu poptávky ze zahraničí. Zvlášť nepříjemný pro průmyslově orientovanou českou ekonomiku byl celosvětový pokles prodejů nových automobilů.

Výsledkem byl výrazný propad HDP, který v prvním čtvrtletí činil dvě procenta. Nešlo přitom jen o druhou polovinu března, ale i fakt, že již od počátku prvního čtvrtletí s koronavirem bojovala Čína tvořící významnou část růstu světové ekonomiky.

Ač jsme dobrovolně uzavřeli ekonomiku mezi prvními, z hlediska jejího poklesu jsme patřili mezi nejméně postižené. Vliv na to měla i dobrá výchozí pozice českého hospodářství, které v posledním čtvrtletí loňského roku ještě o dvě procenta rostlo.

PSALI JSME:
Češi se více než druhé vlny pandemie obávají nezaměstnanosti

Léčba v podobě karanténních omezení však zabrala a vládní opatření mohla být nakonec uvolňována rychleji, než se původně čekalo. V květnu se tak ekonomika začala postupně vracet do normálu a červen byl již ve znamení obnovené svobody podnikání.

Pomyslným dnem vývoje české ekonomiky tak byl zcela jistě duben. Dostupné měsíční indikátory ukazují, že obnovení ekonomické aktivity v květnu a červnu však mohlo být rychlejší, než se původně čekalo. To, že se meziroční pokles HDP v druhém čtvrtletí prohloubí, je téměř jasné, jde jen o to, zda bude dvouciferný, či nikoliv.

Měsíční údaje vyhlížejí optimisticky. Květnové maloobchodní tržby překonaly očekávání, a byly dokonce vyšší než vloni. Vliv na to mělo i to, že domácnosti zřejmě uskutečnily nákupy, které během karanténních omezení odkládaly. K rostoucím výdajům domácností však přispívá i zatím dobrá situace na trhu práce, když nezaměstnanost vzrostla jen mírně.

PSALI JSME:
Na vlně optimismu

Solidní by tak mohly být také červnové prodeje a uvidíme, zda jen v maloobchodě, nebo tentokrát i ve službách. Průmyslová výroba naproti tomu stále zaostává za předkrizovou úrovní. Také v průmyslu jsou však patrné známky zlepšení. To, že oživení ekonomické aktivity bylo v květnu a červnu rychlejší, než se čekalo, ukazuje i vyšší výběr daně z přidané hodnoty. Zvyšuje se rovněž důvěra v českou ekonomiku.

Pokles HDP v druhém čtvrtletí by tak nemusel být hlubší než deset procent. Zda tomu tak opravdu bylo, ukážou až páteční čísla, která Český statistický úřad zveřejní poprvé podle nového schématu, tedy o 14 dní dříve, než bylo obvyklé.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Restart českého exportu: Prvotní šok za námi, křehké oživení před námi

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?