Hlavním problémem českého průmyslu je nedostatek materiálu a potřebných komponent

Názor
Tuzemský průmysl si v červenci po očištění o kalendářní vlivy připsal meziroční nárůst výroby o sedm procent. Ještě silnější byl růst nových zakázek, meziročně o 18,9 procenta, a průmyslových tržeb, jež meziročně přidaly 12,1 procenta. Tahounem růstu výroby byla odvětví kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, elektrických zařízení a základních kovů.
Komplikace v dodávkách surovin a potřebných komponent mohou v dalších měsících vést k výkyvům výroby a brzdit celkový růst zejména v automobilkách a s nimi provázaných odvětvích. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Letošní červenec měl o dva pracovní dny méně než stejný měsíc loňského roku – bez očištění o kalendářní vlivy rostla letos v červenci průmyslová výroba meziročně o 1,1 procenta, trh očekával růst na úrovni 0,7 procenta.

Na meziroční výkon tuzemské průmyslové výroby i nadále působí poměrně příznivé statistické efekty v podobě nízké srovnávací základny, neboť loni ve třetím čtvrtletí se tuzemský průmysl stále postupně zvedal po úderu, který mu uštědřily jarní uzavírky spojené s první vlnou pandemie.

Na tuzemském průmyslu se ale zároveň negativně projevují komplikace a zpožďování v dodávkách surovin a potřebných dílů, což vede k prodlevám ve výrobě anebo i k částečným uzavírkám, jež se týkají například výroby motorových vozidel a s ní provázaných odvětví. Výroba motorových vozidel letos v červenci vykázala mírný meziroční pokles, o 0,8 procenta.

V tuzemském průmyslu silně rostou nové zakázky, v červenci meziročně o 18,9 procenta, takže na straně poptávky tuzemští průmysloví výrobci problémy neřeší. Samotné průmyslové firmy v průzkumech dávají najevo, že hlavní problémem, s nímž se aktuálně potýkají, je nedostatek materiálu a potřebných komponent.

PSALI JSME:
Jak dlouho se bude automobilový průmysl potýkat s nedostatkem čipů?

Obávám se, že výpadky v dodávkách potřebného materiálu a dílu se budou na výkonu některých průmyslových odvětví nepříznivě projevovat i v dalších měsících. Pokud bychom pominuli problémy v dodávkách, tak situace v tuzemském průmyslu je velmi příznivá, zejména měřeno optikou růstu nových zakázek – ovšem problémy v dodávkách potřebných dílů a surovin pominout nelze, pro mnohé výrobce je to zásadní problém.

Za celý loňský rok tuzemská průmyslová výroba klesla o 7,2 procenta, letos se velmi pravděpodobně dočkáme dvouciferného růstu průmyslové výroby. Aktuálně pro letošek očekávám celoroční růst průmyslové výroby tempem o něco vyšším než 11 procent.

Výkon průmyslu bude těžit ze silných objednávek a v meziročním vyjádření po většinu druhého pololetí vypomůže statistický efekt i nadále příznivé srovnávací základny.

Na druhou stranu ale platí, že komplikace v dodávkách surovin a potřebných komponent mohou v dalších měsících vést k výkyvům výroby a brzdit celkový růst zejména v automobilkách a s nimi provázaných odvětvích.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Problém s nedostatkem čipů bude trvat několik let, varuje šéf Intelu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst tuzemského průmyslu v létě mírně zrychlil

Meziměsíční růst průmyslové výroby v červenci zrychlil. Problém se zpožděnými subdodávkami přetrvává a odráží se především v poklesu výroby aut. Rostou ale ostatní sektory. Export se po předchozím poklesu mírně …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čerstvý judikát: Krátkodobé pronájmy přes Airbnb nejsou nájmem

Judikát
Městský soud v Praze se nedávno zabýval žalobou, jíž se majitelka několika bytů využívající služeb portálu Airbnb domáhala zrušení rozhodnutí, ve kterém jí byla finančním úřadem doměřena vyšší daň a byla nucena podat opravné daňové přiznání. Žalobkyně se odvolávala na skutečnost, že její činnost spadá do zákonného rámce nájmu a že do daňového přiznání příjmy z této činnosti řádně uvedla.