Home Credit má se vstupem na burzu nejvyšší čas. Varováním je mu rozhodnutí pivovaru AB InBev

Názor
Skupina Home Credit, jeden z největších světových poskytovatelů spotřebitelských půjček, se chystá na burzu. Ráda by akcie své stoprocentní dcery HCBV upsala na hongkongské burze, a získala tak od investorů v přepočtu minimálně takřka 23 miliard korun. Má to však háček. Podmínky na globálních akciových trzích nejsou bez mráčku. A může se hodně rychle zatáhnout. Však sama Home Credit, většinově vlastněná skupinou PPF, upozorňuje, že rozhodnutí jít na burzu se ještě může změnit, právě i z důvodu zhoršených tržních podmínek.
Skupina Home Credit by ráda akcie své stoprocentní dcery HCBV upsala na hongkongské burze. Foto: Wikipedie

Bezprostředním varováním je páteční rozhodnutí největšího světového pivovaru Anheuser-Busch InBev, který v Česku vlastní ztrátový budějovický pivovar Samson. Pivovarnický gigant, celosvětově známý svými značkami jako Stella Artois nebo Corona, se rozhodl odložit primární úpis akcií vlastní asijsko-tichomořské divize, Budweiser Brewing Company APAC.

K ní mělo dojít právě na hongkongské burze. Plán počítal s tím, že vstupem na burzu získá Budweiser Brewing Company APAC bezmála deset miliard dolarů, což by z něj dělalo celosvětově největší letošní primární úpis. Byl by to zhruba desetkrát větší primární úpis, než jaký plánuje Home Credit. Největším letošním primárním úpisem akcií tak zůstává ten, který v květnu podnikl Uber, který od investorů získal 8,1 miliardy dolarů.

Tempo primárních úpisů zpomaluje. Zatím se jich podle dat Bloombergu letos celosvětově uskutečnilo 654, přičemž upisované firmy získaly od investorů zhruba 83 miliard dolarů. To je méně než polovina sumy získané v rámci primárních úpisů za celý rok 2018 a rovněž 2017. Anheuser-Busch InBev zdůvodnil rozhodnutí, že zatím svoji asijskou dceru na burzu nevyšle „převažujícími podmínkami na trhu“.

Globální ekonomika letos zpomaluje z důvodu obchodní války Spojených států s Čínou i kvůli zpomalování čínské ekonomiky. Světově významné centrální banky chystají uvolnění měnových podmínek. Pivovar Anheuser-Busch InBev se zřejmě rozhodl vyčkat, zda měnověpolitické uvolnění v režii nejvýznamnějších centrálních bank poskytne trhům trvalejší vzpruhu. Pokud ne, zůstává vstup jeho dcery na burzu dále ohrožen, stejně jako vstup dcery Home Creditu na stejný parket.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Summit zemí G20: Trhy opatrně doufají v pozitivní průlom v obchodní válce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Na čem závisí další oživení společnosti Meta?

Společnost Meta (dříve Facebook, pozn. red.), která od začátku roku vzrostla o více než 30 procent, oznámí ve středu, po uzavření trhu a zámořského času, své výsledky. Po téměř 80% propadu ze svého vrcholu v srpnu …

Akcionáři Monety schválili dividendu devět korun za akcii

V úterý proběhla valná hromada Moneta Money Bank, která patří mezi šestici největších v tuzemsku působících bank a která zároveň – jako jediná – není většinově vlastněna „matkou“ ze zahraničí. S tím samozřejmě …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.