Index přísnosti: Kolik naši veřejnou kasu stojí den ekonomických uzavírek

Analýza
V posledních dnech se objevily nové odhady toho, jak rychle státní rozpočet krvácí v důsledku uzavření určitých částí ekonomiky, a tedy nutnosti poskytovat příslušné kompenzace. Např. místopředseda vlády Havlíček prohlásil, že podpora ekonomiky přijde v současnosti vládu denně zhruba na miliardu.
V posledních dnech se objevily nové odhady toho, jak rychle státní rozpočet krvácí v důsledku uzavření určitých částí ekonomiky, a tedy nutnosti poskytovat příslušné kompenzace. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Různé kompenzační a jiné platby, které vyplynuly ze stavu v určitém čase, ovšem můžou být a jsou svými příjemci nárokovány a vypláceny s různými zpožděními. Rozpočtový krvetok v daném dni je tedy vždy směsí plateb vážících se ve skutečnosti k různým předchozím obdobím.

Co s tím? Jedna možnost je opřít se o čísla za celý loňský rok a výsledný denní průměr aplikovat na aktuální situaci. Tedy udělat tyto dva výpočty:
A) kolik stála státní kasu loni v průměru jedna „jednotka uzavření“ na jeden den,
B) vynásobit výsledné číslo aktuálně platným počtem jednotek uzavření.

PSALI JSME:
Česko padá do dluhu. Vláda musí představit plán, jak z něj ven

Sílu uzavření ekonomiky budeme měřit indexem přísnosti (stringency index) z dílny týmu vědců na Oxfordu; pro daný účel je to jistě proklatě hrubá míra, ale nic lepšího asi není.

Dle mých hrubých propočtů „co by bylo, kdyby nebyl covid“, přišel covid českou vládu za celý rok 2020 na cca 300 miliard korun. Jinak řečeno: Nebýt covidu, byl by loňský deficit kolem 70 miliard. Z těchto 300 miliard bylo asi 70 procent dáno aktivními, „diskrečními“ kroky vlády (vláda uvádí 218 miliard – pozn. aut.) a zbytek automaticky, zejména zhoršením výběru daní kvůli propadu ekonomiky.

Index přísnosti pro Česko měl loni průměrnou hodnotu 45. Vývoj po dnech ukazuje následující graf:

Index přísnosti pro Česko. Zdroj: ourworldindata.org

Jeden bodu indexu tak v průměru loni přišel vládu na cca
300 000 / 365 / 45 = 18
milionů korun denně.

V tuto chvíli má index hodnotu 69. V rámci výše zvolených zjednodušujících předpokladů by tedy česká pokladna měla aktuálně kvůli covidu krvácet denním tempem přes miliardu korun (69 * 0,018 mld. Kč). Výše citovaný odhad vicepremiéra Havlíčka (který možná myslel jen diskreční náklady – pozn. red.) je vcelku blízko.

Až začne uvolňování nynějších protipandemických uzavírek a vůbec až se ekonomika začne vracet k normálu, bude klesat aktuální hodnota indexu přísnosti, a tedy i z ní plynoucí odhad denních nákladů pro český státní rozpočet.

Autor je ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Státní dluh ČR loni narostl o tolik jako předtím za skoro deset let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru