Infekci hepatitidy C šíří desítky tisíc Čechů

Na žloutenku typu C není zatím očkování a každoročně jí podlehne více než 1,4 milionů lidí. Před objevem viru se infekce šířila krevní transfuzí i lékařskými zákroky, při nichž se znovu používaly jak injekční jehly, stříkačky či chirurgické nástroje. Desítky tisíc Čechů tak o své nemoci neví, přitom jsou již dostupné léky bez vedlejších účinků.
Moderní testování je poměrně rychlé a nenáročné pomocí rychlých diagnostických testů ze séra, plazmy, kapky kapilární krve i sliny. Foto: Pixabay

Ivona Trnková se hepatitidou C (HCV) nakazila už v roce 1981. „Bylo to buď v průběhu těhotenství, nebo při porodu dcery, kdy jsem při operačních zákrocích dostávala krevní transfuze. Tehdy ještě tento virus lékaři neznali.“

Po diagnostikování ji nemoc omezovala jak v pracovním, tak i v soukromém životě.  Čtyřikrát zkoušela léčbu, ale bez úspěchu. „Trpěla jsem horečkami, nevolností, únavou, ztrátou vlasů a zhubla jsem o patnáct kilogramů,” vzpomíná na první léčbu. Podruhé léčení skončilo předčasně kvůli nulovému efektu. Třetí a čtvrtý pokus se rovněž nepodařily. Ivoně dokonce otekl krk i obličej, nemohla polykat a skončila tak v nemocnici.

Céčko není jen nemoc feťáků a prostitutek

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že lidí s infekcí HCV je zhruba 80 milionů. Obdobná data vykazuje i Evropská asociace pro studium jater, jež uvádí asi 71 milionů chronicky infikovaných. Experti v České republice odhadují až 0,5 procenta chronicky infikovaných, což je 50 tisíc Čechů. Ročně je však infekce diagnostikována jen asi u tisícovky občanů ČR. Nediagnostikovaní tak šíří infekci a nemoc se u nich odhalí až ve stavu jaterní cirhózy a rakoviny jater.

Jedinou účinnou léčbu pokročilé cirhózy představuje transplantace jater, jež je velmi nákladná. „Pokud se však neodstraní z těla virus hepatitidy C, onemocní i nová játra. Naštěstí máme dnes k dispozici léky, které infekci celkem spolehlivě vyléčí. Možnosti medicíny v boji s ní se v posledních letech ohromně posunuly,“ říká výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakub Dvořáček, MHA.

V posledním desetiletí se počet lidí, kteří infekci HCV podlehnou, se podle WHO rapidně zvýšil. Nárůst výskytu v druhé polovině 20. století je dán tím, že virus byl identifikován teprve v roce 1989. Do té doby mohly být transfuze či operace potenciálně nebezpečné.

Hepatitida C tak není jen nemocí narkomanů a prostitutek, jak se dlouho tvrdilo. Infikovaní navíc umírají zhruba po 30 až 60 letech života s nemocí. Mezinárodní organizace odhaduje, že každý rok na jaterní cirhózu a rakovinu jater jako komplikace infekce celosvětově zemře více okolo 1,4 milionu lidí, a očekává, že nárůst úmrtí bude pokračovat ještě několik dekád.

Revoluční léčba

Pátý pokus o léčbu byl pro Ivonu úspěšný. Nová přímo působící antivirotika bez interferonu totiž vyléčí až sto procent nemocných a zároveň nezpůsobují žádné závažné zdravotní komplikace. „Bezinterferonová léčba začala loni v březnu a už po čtyřech týdnech byl virus pryč. Po dlouhých 36 letech od nákazy jsem vyléčena, zažívám pocity zdravého člověka, který neohrožuje své blízké ani další lidi a nemusí mít strach z budoucnosti. Už se prostě nemusím bát, že mi hepatitida C nakonec způsobí cirhózu nebo rakovinu jater,“ uzavírá s úsměvem svůj příběh Ivona Trnková.

O infekci ani nové léčbě část pacientů s chronickou hepatitidou C neví. „Většina případů hepatitidy C je klinicky zcela němá, nebo se projevuje jen příznaky nespecifickými, jako jsou únava, nevýrazné tlaky v oblasti jater, zažívací potíže, anebo projevy mimojaterními, které se rutinně nedávají do vztahu s infekcí HCV,” uvedl nedávno na tiskové konferenci prof. MUDr. Petr Husa, CSc., přednosta Kliniky infekčních chorob LF MU a FN Brno.

Přitom moderní testování je poměrně rychlé a nenáročné pomocí rychlých diagnostických testů ze séra, plazmy, kapky kapilární krve i sliny. Onemocnění je zcela vyléčitelné i v chronickém stadiu a moderní ambulantní léčba se provádí pouze tabletami, trvá 8–12 týdnů a je úspěšná minimálně v 95 procentech. Dnes již nepoužívaná léčba byla až čtyřnásobně delší a její úspěšnost se pohybovala maximálně do 45 procent, přičemž ji doprovázely závažné nežádoucí účinky.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.