
Spotřebitelské ceny v ČR v listopadu oproti říjnu stagnovaly. Meziroční tempo růstu cen tak dále zpomalilo na 2,7 procenta z předchozích 2,9 procenta. To bylo plně v souladu s naším odhadem a desetinu pod mediánovým očekáváním analytiků. Oproti prognóze ČNB je nyní inflace níže o 0,2 procentního bodu.
Z hlediska struktury k větším překvapením nedošlo. Oproti našemu očekávání byly meziměsíčně nižší ceny potravin, naopak dozvuky předchozího zlevnění cen energií se již v listopadu vůbec neprojevily. Jádrová složka po sezónním očištění rostla stejně jako minulý měsíc o 0,3 procenta meziměsíčně (sezónně očištěno) a 3,7 procenta meziročně.
Meziměsíční cenové změny byly v průměru u všech skupin spotřebitelského koše velmi malé. Zpomalování meziroční míry inflace je dáno především příznivým vývojem cen potravin, jejichž meziroční růst zpomalil v listopadu na 1,9 procenta oproti tempu 3,2 procenta meziročně v říjnu.
V naší prognóze počítáme se zpomalováním inflace v ročním horizontu především z důvodu oslabené ekonomiky. Čekáme mírnější růst cen potravin, naopak ceny u čerpacích stanic by měly působit mírně desinflačně. Rychlejšímu poklesu inflace bude v příštím roce bránit opětovné navýšení spotřebních daní na tabák a alkohol.
Pro letošek čekáme inflaci v průměru 3,2 procenta a příštím roce pak 2,3 procenta. V každém případě bude vývoj cen na začátku roku ostře sledovanou veličinou. Z hlediska finančního trhu je listopadový vývoj inflace malým překvapením, na které by koruna významněji reagovat neměla.
Odchylka inflace od prognózy centrálních bankéřů není velká, přičemž jádrová inflace je stále vysoko a zpomaluje velmi neochotně. ČNB v příštím týdnu nemá důvod nastavení měnové politiky jakkoliv měnit.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)