Inflace sice zpomaluje, ale stále je v Česku jednou z nejvyšších v EU

Inflace dále zpomaluje. Meziroční růst spotřebitelských cen v České republice totiž v dubnu podle Českého statistického úřadu opět zbrzdil na 12,7 procenta z březnových 15 procent. I když sestupný trend je zřejmý, nelze optimismus z těchto čísel přehánět, neboť zpomalení je z velké části dáno loňskou vyšší srovnávací základnou.
Česká ekonomika se stále potýká s jednou z nejvyšších inflací v EU. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nicméně jeden velmi pozitivní signál ve zveřejněných dubnových inflačních číslech najdeme. Jde o meziměsíční snížení spotřebitelských cen o 0,2 procenta, a to díky vývoji cen potravin. Potraviny proti březnu zlevnily, což byl to jejich první meziměsíční pokles od října 2021. Meziročně zpomalil růst cen potravin na 17 procent.

Zdá se, že inflace dosáhla vrcholu v lednu a od té doby klesá. Předpokládáme, že v tomto trendu bude pokračovat i v dalších měsících a v druhé polovině roku se tempo růstu cen dostane na jednocifernou úroveň.

Nicméně česká ekonomika se stále potýká s jednou z nejvyšších inflací v EU; například meziroční míra inflace v eurozóně podle Eurostatu v dubnu mírně vzrostla a dostala se na sedm procent, a to po pěti měsících poklesu. Za růstem stojí zdražování potravin.

Pro další vývoj inflace bude důležitý vývoj cen energii, ale pokud nenastanou nějaké nepředvídatelné turbulence, nečekáme žádné nemilé překvapení. Dalším rizikovým faktorem je tlak na růst mezd. Ten už zaměstnavatelé pociťují velmi silně, a to i s ohledem na chronicky velmi nízkou nezaměstnanost na českém trhu práce, která v dubnu podle dat úřadu práce opět klesla na 3,6 procenta.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena