
V minulých zprávách z akciových trhů, které se zabývaly inflací z historické perspektivy, jsme zdůrazňovali, že v 70. letech rostly hospodářské výsledky v Americe rychleji, než byl dlouhodobý růstový trend, protože inflace plošně zvyšuje ceny, a tedy i (nominální, pozn. aut.) ukazatele růstu.
70. léta 20. století byla navíc dekádou velmi vysokých úrokových sazeb, které srazily hodnotu akcií natolik, že negativní dopady převážily nad pozitivní dynamikou plynoucí z vyššího růstu hospodářských výsledků. Na spekulace o tom, zda můžeme podobnou dynamiku čekat i dnes, je ještě brzy.
Už teď však můžeme říct, že s inflací znovu rostou ceny všeho, takže i výnosy za druhé čtvrtletí v indexu MSCI World dosáhly nového absolutního maxima. Meziročně vzrostly o sedm procent a mezikvartálně o 19 procent. Kromě zrychleného růstu výnosů (viz níže uvedený graf) je příčinou i výrazné zvýšení provozních marží poté, co si firmy začaly přísněji hlídat náklady.

Nijak nepřekvapí, že ve druhém čtvrtletí byly velkým vítězem energetické firmy, které zaznamenaly meziroční zvýšení výnosů o 279 procent a dosáhly dosud nejvyšší zaznamenané hladiny. Globální ekonomika v prvních šesti měsících roku výrazně zpomalila a ceny ropy odráží zvýšenou pravděpodobnost recese, která by utlumila poptávku.
Ceny zemního plynu jsou dál zvýšené a očekává se, že velké naftařské a petrochemické firmy budou i nadále extrémně ziskové. Je možné, že krátkodobě už dosáhly vrcholu, ale z hlediska hodnoty akcií zatím investoři neplatí v energetice za budoucí cash flow nijak vysokou prémii, protože ESG a zelená transformace brzdí kapitálové toky od institucí do akcií energetických firem.
Autor hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)