ČEZ: Vysoká cena elektřiny tahounem podstatně lepších výsledků

Názor
Předpokládáme, že ČEZ příští úterý zveřejní vysoký meziroční růst všech hospodářských ukazatelů za druhý kvartál tohoto roku. Za tím vidíme inflaci komodit, respektive podstatně lepší realizované ceny elektřiny.
ČEZ zřejmě příští úterý zveřejní vysoký meziroční růst všech hospodářských ukazatelů za druhý kvartál tohoto roku. Ilustrační foto: ČEZ

Přestože ČEZ u příležitosti reportu za první čtvrtletí zvýšil celoroční projekce, vzhledem k dalšímu růstu cen elektřiny je možné, že dojde k další aktualizaci. Nicméně cena akcií na burze se v současné době bude řídit velmi pravděpodobnou speciální daní pro výrobce elektřiny.

Podle našich projekcí vzrostly celkové tržby v meziročním srovnání o asi čtvrtinu na 61,2 miliardy korun. Jedním ze základních tahounů bude cena elektřiny. Zatímco loni, ČEZ prodával průměrně za lehce nad 50 EUR/MWh, letos je to asi dvojnásobek. Tahounem bude výrobní sektor v čele s jadernými elektrárnami.

Loni hospodaření ČEZ navíc ještě obsahovalo příspěvek bulharských aktiv, která byla prodána na konci června 2021 a v letošních výsledcích se neobjeví.

PSALI JSME:
Za čtvrtletními výsledky ČEZu jsou extrémně vysoké ceny komodit

EBITDA odhadujeme na 20,6 miliardy korun nebo o 76,3 procenta více v meziročním srovnání. Čistý zisk čekáme na úrovni 9,2 miliardy korun (+216 % meziročně).

Srovnání stávajících celoročních cílů vedení ČEZ a reportovaných výsledků za první plus naše očekávání pro druhý kvartál naznačuje tempo plnění asi 66 procent u zisku EBITDA a 76 procent u čistého zisku. Touto optikou je možné, že ČEZ svoji projekci aktualizuje, a to již podruhé v tomto roce. Stávající cíle jsou na EBITDA v intervalu 95-99 miliard korun a upravený čistý zisk 45-49 miliard korun.

Pro cenu akcií by měla být v těchto dnech rozhodující diskuse a pravděpodobné zavedení speciální daně na výrobce elektřiny. Obchodování bude s největší pravděpodobností charakteristické vysokou volatilitou. Návrhy týkající se extra daně se čekají na konci prázdnin.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČEZ: Chystaná mimořádná daň a prodej tureckých aktiv

Zavřít reklamu ×
  1. Co na to vladni komunisti? Bude vyssi dan? 🙂 budou muset promyslet koho jeste zdanit, pry eshopum se za covidu prilis darilo

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Ukrajince chce zaměstnávat přes polovinu firem

Před ruskou agresí do České republiky uprchlo podle informací ministerstva vnitra už přes 380 tisíc občanů Ukrajiny. Přibližně 70 tisíc z nich už u nás našlo zaměstnání, platí daně z příjmu a sociální a zdravotní …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Začíná éra zlevňování domů a bytů? Objevují se první náznaky

Analýza
Ještě v prvním čtvrtletí zdražily české domy a byty podle Eurostatu nejrychlejším tempem v rámci celé EU. Dost možná, že příští zpráva evropského statistického úřadu bude z pohledu českého zákazníka výrazně optimističtější. Objevují se první náznaky, že tuzemské nemovitosti přestávají zdražovat a některé už dokonce mírně zlevňují.