Investičních hypoték je víc, než žadatelé přiznávají. ČNB proto chce důkladnější kontroly

Jen 5 % lidí v žádosti o hypotéku přiznává, že plánují vybraný byt či dům dál pronajímat. Podle odhadů České národní banky je ale jejich skutečný počet mnohonásobně vyšší. Investiční hypotéky údajně tvoří až 30 % všech nových hypotečních úvěrů. Centrální banka proto chce, aby poskytovatelé kontrolovali, proč si lidé peníze půjčují.
Ilustrační foto: Archív

Na velký počet investičních hypoték upozornila Česká národní banka koncem listopadu. Podle ní skoro třetina z celkového objemu nových půjček na bydlení putuje k lidem, kteří už mají další hypoteční úvěr. A je proto pravděpodobné, že novou půjčku chtějí na nákup domu či bytu, který budou dál pronajímat.

Banky mají kontrolovat složení příjmů

Problém je, že tito žadatelé přesný účel půjčky většinou nepřiznávají. A mají stejné podmínky jako ostatní. Centrální banka proto chce, aby poskytovatelé důkladněji zjišťovali, na co lidé hypotéky chtějí.

„Zjednodušeně řečeno to má vypadat následovně. Pokud banka zjistí, že žadatel o hypotéku má už jiný hypoteční úvěr na dům či byt, musí pečlivě zkontrolovat jeho čisté příjmy uvedené pro posouzení ukazatelů DTI a DSTI. Sledovat má zejména to, jestli jsou v nich zahrnuté příjmy z pronájmu té nemovitosti, na kterou si vzal žadatel dřívější hypotéku,“ popsal nový postup hypoteční specialista serveru banky.cz Luboš Gregor.

Maximálně 60% hypotéky

Podle složení příjmů poskytovatelé poznají, jestli chce zájemce půjčku skutečně na vlastní bydlení, nebo plánuje nemovitost pronajímat.

V takovém případě mu hrozí přísnější podmínky. Pokud totiž banka dojde k závěru, že žadatel patří mezi rizikovější, nabídne mu půjčku s maximálně 60% LTV.

Posuzování rizikovosti klientů má v tomto případě vycházet zejména z ukazatelů DTI a DSTI. Pokud zájemce o investiční hypotéku některou z těchto podmínek nesplní, poskytovatel na něj automaticky pohlíží jako na rizikového.

„Některé banky měly pro část žadatelů o investiční hypotéky přísnější podmínky už nyní. Neexistovala ale přesná a pevně daná pravidla, která by určovala, kdy považovat žadatele za rizikovějšího a kdy ne. Navíc poskytovatelé nemuseli ověřovat, jestli chce klient v nemovitosti skutečně bydlet nebo ji hodlá pronajímat,“ poznamenal Gregor.

Nemovitosti jsou předražené až o 20 %

Centrální banka koncem listopadu také upozornila, že uvažovala o plošném zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték. A to kvůli vysokým cenám nemovitostí. Podle bankovní rady jsou nadhodnocené až o 20 %.

Pokud by tento poměr ještě vzrostl, je centrální banka připravená snížit maximální hodnotu LTV, kterou smí poskytovatelé nabízet. Zároveň ale podotkla, že s podobným vývojem nepočítá. Naopak věří, že růst cen nemovitostí zpomalí.

Objem hypoték klesl o 40 miliard

Na aktuálním zdražování domů a bytů se projevil zejména jejich nedostatek ve velkých městech. A podle České národní banky je jedním z důvodů také pokles úrokové sazby hypoték.

„Její výše padá už od začátku roku. Za prvních deset měsíců roku se průměrný úrok u hypotečních úvěrů snížil ze 3 % na 2,36 %. V posledních týdnech ale pokles výrazně zpomalil a některé banky dokonce zdražily,“ podotkl hypoteční specialista serveru banky.cz Luboš Gregor.

Snižování úrokových sazeb je přitom reakcí právě na vysokou cenu nemovitostí a také na loňské zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték. Kvůli těmto faktorům meziročně klesl objem nových hypoték o téměř 40 miliard korun.

Proto se poskytovatelé snaží přilákat klienty na speciální produkty a nižší úrokové sazby.

Splátky hypoték: Rozdíl i 10 000 ročně

V současnosti se ale situace mění. Zatímco ještě v říjnu někteří poskytovatelé zlevňovali, další z nich se v minulých týdnech rozhodli zdražit.

Prohlubují se tak rozdíly mezi jednotlivými nabídkami. Aktuálně se úrokové sazby liší až o 0,7 procentního bodu, což dělá i víc než 10 000 korun ročně.

Proto je důležité před podepsáním smlouvy porovnat nabídky jednotlivých poskytovatelů pomocí hypoteční kalkulačky. Ta podle parametrů, které požadujete, srovná podmínky všech hypoték. A to včetně úroku, poplatků či RPSN. Právě tento ukazatel totiž prozrazuje skutečné náklady na půjčku.

Získáte tak seznam těch nejvýhodnějších hypoték. A jistotu, že nezaplatíte ani o korunu víc, než je nutné.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena