
Po vítězství konzervativců v čele s premiérem Borisem Johnsonem v předčasných volbách se zdá, že brexitu už nestojí nic v cestě a že se uskuteční 31. ledna příštího roku. Úkolem Johnsona bude nyní vyjednat dohodu, která upraví podobu odchodu Velké Británie z Evropské unie. A co české zboží na britském trhu? Bude prodejné i po případném uvalení cel?
Pro tuzemské firmy bude klíčové, jak bude dál probíhat vzájemný obchod s Británií. Zásadní jsou například cla a kvóty na dovoz zboží mezi unií a Spojeným královstvím, které je pro české firmy čtvrtou až pátou nejdůležitější exportní destinací. Každý podnik bude muset posoudit důsledky brexitu na činnost individuálně a nastavit si vlastní plán přípravy. S ohledem na politickou nejistotu po ukončení tzv. přechodného období musí firmy zkontrolovat možný dopad cel na dovoz i vývoz zboží, a to bez ohledu na to, zda cla budou uvalena, či ne.
Podniky si rovněž musí položit otázku, jestli jejich výrobky v současném formátu budou prodejné na britském trhu i po uložení dovozního cla a předem si připravit různé scénáře obchodní politiky. Podobný prověřovací postup by měl platit i pro DPH. Přechodné období má platit do konce roku 2020, je ale možné, že bude prodlouženo.
V souvislosti s brexitem mnoho zahraničních firem plánuje opustit Britské ostrovy a Česko má jedinečnou možnost tyto firmy přilákat. Británie je silná ve strojírenství, automobilovém průmyslu, leteckém průmyslu a farmacii. Minimálně v prvních třech oblastech může Česko nabídnout kvalifikovanou pracovní sílu, zázemí a zkušenosti.
Vstup nových zahraničních firem, příchod bohatých zahraničních pracovníků, a tím pádem i zvýšení spotřeby, mohou české ekonomice pouze pomoci. Tím, že se nám podaří nalákat zahraniční firmy a jejich pracovníky, získáme navíc prostředky do státního rozpočtu a tedy i do sociálního systému.
Autor je analytik společnosti Moore Stephens
(Redakčně upraveno)