
1. Nebuďte na to sami
Jestli nemáte s investováním zkušenosti a nemáte čas se nejprve učit, nepouštějte se do investic na vlastní pěst. Sejděte se raději s investičním poradcem, člověkem z masa a kostí.
V ideálním případě, než vám nabídne jakoukoliv investici, si opravdový profesionál nejprve poslechne váš příběh, aktuální situaci a plány. A teprve pak přijde čas na to, abyste se společně podívali na možnosti, které pro vás budou vhodné.
2. Nechejte si vysvětlit, do čeho investujete
Vždy se zajímejte o to, do čeho máte své finance vložit. Jaké jsou podmínky, jak daný produkt funguje, co jsou rizika, jaké mohou být scénáře při pozitivním i negativním vývoji. Kvalitní poradce vám dokáže všechny tyto otázky srozumitelně zodpovědět.
Pokud ne, je to varovný signál, že nejste v nejlepších rukou. Zajímejte se o historii a fungování institucí, kterým máte své peníze svěřit. Na trhu jsou dnes důvěryhodné investiční společnosti a fondy, které fungují desítky let a přestály se svými klienty nejednu krizi.
3. Čím kratší doba, tím konzervativněji
Platí pravidlo, že čím dříve budete své peníze potřebovat, tím konzervativnější produkt byste měli volit. Proto patří rezerva například na spořicí účet a penězům, za které chcete kupovat příští rok auto, bude nejlépe třeba na termínovaném vkladu. Nižší výnos je zde vynahrazen jistotou.
Úspory, které chcete odložit na delší dobu, můžete už zhodnocovat dynamičtěji například prostřednictvím dluhopisových, smíšených nebo akciových fondů a dalších nástrojů, kdy může hodnota investice více kolísat, ale v dlouhodobém horizontu přináší v průměru vyšší zhodnocení.
4. Nepodléhejte panice ani módním vlnám
Když už si zvolíte investiční horizont a strategii, dodržujte je. To je alfa a omega investování – být dostatečně psychicky silný a disciplinovaný dodržet stanovenou délku trvání investice. Na trzích čas od času vypukne panika, která svádí prodávat se ztrátou.
Ze všech krizí se ale trhy vždy zotavily a stouply na nová maxima. Trpělivost hraje ve váš prospěch. Držte se svého plánu, i když probíhá na trzích horečka, kdy všichni zběsile nakupují konkrétní akcie nebo třeba kryptoměny. Po podobných raketových vzestupech přichází zpravidla strmý pád.
5. Nevsázejte vše na jednu kartu
Diverzifikujte své investice. Znamená to, že nebudete dávat „všechna vajíčka do jednoho košíku“. Optimální složení portfolia bude u každého investora individuální, ale neměli byste investovat pouze do několika akcií, nebo dluhopisů, či drahých kovů, jako je zlato, ale mít mix těchto aktiv.
Velmi dobře toho můžete dosáhnout prostřednictvím podílových fondů, které nakupují několik desítek až stovek cenných papírů (například akcie nebo dluhopisy, pozn. aut.) různých společností. Kdyby některá firma zkrachovala, na hodnotu celého portfolia to má nepatrný vliv oproti tomu, kdybychom si koupili pouze akcie nebo dluhopisy jedné firmy, která by zbankrotovala.
Autor je investiční analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)