Posměšné „dumb money“ přestává platit. Drobní investoři překonali index S&P 500

Drobní investoři se rychle stávají z naprostých nováčků investory s plánem na úspěch. Tradičně jsou označováni za „dumb money“ („hloupé peníze“, pozn. red.), nicméně tuto nálepku začínají vyvracet, a naopak se stávají zkušenými investory.
Drobní investoři dokázali podle listu Wall Street Journal od roku 2014 překonat index S&P 500. Jejich portfolia vydělala přes 150 procent, zatímco index dosáhl zisku pouze 136 procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nedávný článek v deníku Wall Street Journal ukazuje, že drobní investoři dokázali od roku 2014 překonat index S&P 500. Jejich portfolia vydělala přes 150 procent, tedy více než index, který dosáhl zisku pouze 136 procent. Dokonce i profesionální správci portfolií mají často problém překonat své benchmarky.

Podle údajů S&P Dow Jones Indices za posledních deset let přibližně 86 procent všech amerických akciových fondů s velkou kapitalizací nedosáhlo výkonu indexu S&P 500. Právě jednou z mnoha výhod drobného investora je to, že nemusí každé čtvrtletí překonávat benchmark, což mu dává větší flexibilitu.

Investování a ten samotný proces je pro mnoho investorů nový a polovina investorů na globální úrovni má s tím podle nejnovějšího průzkumu eToro Retail Investor Beat méně než pětiletou zkušenost. Průzkum také ukazuje, že do této kategorie spadá až 74 procent českých investorů.

Bez ohledu na své zkušenosti mají investoři své plány a 48 procent všech investorů, kteří se zúčastnili průzkumu, je na dobré cestě k jejich dosažení, zatímco pro 38 procent je ještě příliš brzy soudit.

Největší jistotu, ze svých cílů mají američtí investoři s 63 procenty, následují Poláci s 58 procenty a Australané s 57 procenty, zatímco pouze 45 procent Čechů říká, že je na dobré cestě k dosažení svých cílů, přičemž 44 procent prohlásilo, že je příliš brzy posuzovat.

Ne všichni investoři však mají stejný přístup. Celosvětově existuje 35 procent aktivních investorů, kteří si vybírají a obchodují s jednotlivými aktivy ve svých portfoliích, 34 procent má pasivní přístup a preferuje smíšené nástroje, jako jsou ETF (Exchange Traded Fund, veřejně obchodovaný fond, pozn. red.) a podílové fondy, a 24 procent má kombinovaný přístup.

Mezi 12 zkoumanými zeměmi je Rumunsko zemí s největším počtem aktivních investorů – 44 procent z nich deklaruje, že volí tento přístup. Následuje Itálie se 43 procenty a Španělsko (42 %).

Na opačném konci spektra je Nizozemsko s největším podílem pasivních investorů (46 %), následované Německem (43 %). Z českých investorů preferuje 35 procent aktivní přístup, 40 procent pasivní a 23 procent má kombinovaný přístup.

Autor je tržní analytik společnosti eToro pro Rumunsko
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB