Jak si lidé v minulém století představovali „chytrou domácnost“

Zatímco současné chytré domácnosti fungují na bázi jednotného systému, před téměř devadesáti lety měli lidé o fungování domu či bytu v budoucnosti jiné představy. Domnívali se totiž, že za ně za pár desetiletí budou domácí práce vykonávat více či méně humanoidní roboti. Na světové výstavě v Chicagu byl už v roce 1933 dokonce představen robot, pojmenovaný Alpha, jako prototyp takového stroje. Vývoj však nakonec šel jiným směrem.
Nákres domu z padesátých let, který fungoval na tlačítka. Reprofoto: blog.modernmechanix.com

První chytrý dům v pravém slova smyslu se objevil v roce 1950 a postavil si ho americký kutil Emil Mathias. Dům známý jako Push Button Manor (doslova „panství na tlačítko“) uměl mimo jiné na stisknutí tlačítka spustit žaluzie a zavřít okna. V jeho kuchyni stál větrem poháněný mlýnek na kávu, elektrický systém kontroloval, zda jsou v noci zamčené všechny dveře a bylo v něm i kosmetické zrcátko, které se nasvítilo při každém použití šuplíku u toaletního stolku.

O sedm let později se pak objevil další chytrý dům, tentokrát jako expozice v Disneylandu. Nabízel návštěvníkům pohled na většinu domácího zařízení vyrobenou z plastu, najít v něm šlo i hands-free telefon či chytrý dřez, který se dokázal snížit či zvýšit podle výškových potřeb uživatele. V roce 1966 poté spatřil světlo světa vynález jménem ECHO IV, jenž je považován za první smart zařízení. ECHO IV byla ohromná soustava vážící kolem 360 kilogramů, která dokázala monitorovat teplotu v domě a přes niž bylo možné zapínat a vypínat některé spotřebiče. Do prodeje se ale nikdy nedostala.

VIDEO: Jak si Microsoft před dvaceti lety představoval chytrou domácnost

Snahy o automatizaci našich domovů pokračovaly i v 80. letech, kdy dorazily první programovatelné termostaty a rovněž domácí počítače, roku 1984 se pak oficiálně objevil i pojem „smart house“. V roce 1999 představil svou vizi chytrého domu rovněž Microsoft.

Právě jeho představa se již příliš nelišila od toho, co v oblasti chytrých domácností známe i dnes. Dům měl být ovládán přes kapesní počítač Pocket PC, disponovat například chytrými zámky, ovladači osvětlení a vytápění, kamerovým bezpečnostním systémem, a dokonce i skenerem čárových kódů pro vytvoření nákupního seznamu. Bylo to poprvé, co nějaká společnost skutečně vystihla, kam budoucnost v této oblasti směřuje.

Budoucnost patří ovládání hlasem, umělé inteligenci a virtuální realitě

Opravdový rozmach v oblasti automatizovaných a chytrých domů pak nastal po nástupu nového milénia, kdy se tento koncept začal stávat čím dál populárnějším. Na vzestupu je i v současnosti, například jen v Evropě se počet chytrých domácností mezi lety 2014 a 2017 ztrojnásobil.

Současné technologie v oblasti chytrých domů tak lidem umožňují řídit svou domácnost vzdáleně přes tablety či chytré telefony. Mohou si dopředu nastavit vytápění v místnostech, aby se z práce vrátili do vyhřátého obydlí, nebo v noci na dálku zhasnout světla v domě bez nutnosti obcházet všechny místnosti. Chytrá domácnost zároveň zvyšuje i bezpečnost.

Uživatelský komfort však do budoucna půjde nejspíše ještě dál. V nejbližších letech lze očekávat rozšíření z hlediska dalších spotřebičů, které bude možné napojit na systém chytré domácnosti. Na významu do budoucna bude nabývat i ovládání chytrých technologií hlasem. To je patrné již dnes v případě chytrých telefonů.

Velké naděje jsou vkládány též do vývoje umělé inteligence, která by umožnila aplikacím chytré domácnosti učit se podle preferencí obyvatel domu, čímž by se ještě více zautomatizovaly. Ve vzdálenější budoucnosti – odhadem odborníků kolem roku 2050 – pak může chytrým domovům vládnout virtuální realita.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB