Jaká je budoucnost placení? Hotovost u nás stále kraluje

Češi by prý v budoucnu nejraději platili kartou (43 %), telefonem (9 %) anebo implantovaným čipem v ruce (9 %), tvrdí jeden loňský tuzemský průzkum. Zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu ale už před rokem ukázaly, že to jde i jinak. Karetní společnost Visa přišla se třemi komerčně dostupnými a jednoduše nositelnými platebními zařízeními.
Bezhotovostní a bezkontaktní platby umožnily fanouškům a sportovcům na zimní olympiádě například rukavice s čipem. Foto: Visa

Visa – partner her pro platební zařízení – představila platební rukavice (ty byly pro každého návštěvníka her při mínusových teplotách nezbytností), platební nálepky a olympijské odznaky s předplaceným kreditem a technologií NFC.

Bezhotovostní trojice umožnila fanouškům a sportovcům provádět pohodlné a bezpečné platby jednoduchým přiložením ke kterémukoli terminálu pro bezkontaktní platby.

Pro společnost Visa ale nešlo o nic nového. Už v roce 2014 si miniaturní platební čipovou kartu vyzkoušela při spolupráci Mattem Jensenem, australským výrobcem luxusního oblečení pro muže, který model obleku, kdy při platbě stačilo „mávnout rukou“, nechal ušít.

Opisují nejen politici

Jensenova spolupráce s Visa ale byla spíše reklamní akcí, než snahou o zavedení běžné praxe. Matt Jensen prý svůj nápad zdůvodnil tím, že chtěl dát všem mužům možnost platit s elegancí agenta, zhýralého milionáře nebo slavné celebrity. V lednu 2016 o tom na svém webu psala mBank, která v blogu informovala i o dalších možnostech bezhotovostního placení v budoucnosti.

Mimochodem – o necelé dva roky později se vloni v listopadu objevila tisková zpráva, jejíž autor nebo autoři se zřejmě inspirovali praxí některých tuzemských politiků a dalších veřejně činných osobností při psaní jejich vysokoškolských prací. Kdo od koho opisoval, je z výše uvedených odkazů zřejmé.

Informovat o tom, že „skenování oka, konkrétně duhovky, při placení má již v zámoří své pilotní projekty“, s odstupem několika let po uskutečněném pilotu také postrádá smysl. Nemluvě o tom, že i „okopírovaná“ mBank měla v předání této informace zhruba roční skluz…

PSALI JSME:
Hotově, nebo kartou? To je, oč tu běží

Můžeme dál věřit hotovosti

Takže pokud jde o budoucnost placení v Česku, můžeme dál věřit hotovosti. Není to sice „trendy“ ani „in“, ale je to dáno tím, že v převážné většině jsme konzervativní a raději „sázíme na dřevo“ – podle odhadů finančníků dosahuje podíl hotovostních plateb téměř 80 procent. V budoucnu by měl klesat k evropskému průměru, který činí 60 až 70 procent.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Technologie

Vědci pracují na lepších bateriích pro notebooky

Naše nároky na baterie notebooků, smartphonů a dalších přenosných zařízení se nepřetržitě zvyšují: Chceme mít stále lehčí a tenčí přístroje, které ale zároveň vydrží mnohem déle v provozu. Vývoj baterií pohání také …

Poptávku po chytrých telefonech táhnou čínské značky

Podle analytiků společnosti Gartner to byly čínské značky Huawei a Xiaomi, kdo ve třetím čtvrtletí letošního roku nejvíce přispěl k celosvětovému růstu prodejů chytrých telefonů o 1,4 procenta na 389 milionů kusů.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Letos maximálně 362 mrtvých na silnicích? Nereálné

Analýza
Podle dlouhodobé Národní strategie bezpečnosti silničního provozu by letos na českých silnicích mělo zemřít maximálně 362 lidí a těžce zraněných by mělo být 2 222 osob. Tento cíl není příliš reálný. I vzhledem k počtu usmrcených a těžce zraněných v uplynulém roce.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru