
Insolvenčním navrhovatelem je společnost B 19. Za Bártou uplatňuje postoupenou pohledávku ve výši 3 274 560 Kč z titulu smlouvy o zápůjčce z roku 2014, která byla splatná v roce 2015. Původní věřitel postoupil v roce 2016 pohledávku na Petra Bujnocha, a to včetně smluvních pokuty ve výši 0,5 % denně z poskytnuté zápůjčky, nebude-li tato řádně a včas splacena. Petr Bujnoch pak postoupil část pohledávky tvořící smluvní pokutu koncem letošního září firmě B 19.
Společnost ve svém návrhu uvádí také další věřitele, převážně z řad dluhopisových investorů, kteří mají za Bártou rovněž nesplacené pohledávky, mnohdy v milionových částkách. Jeden z investorů například nárokuje pohledávku z titulu držených dluhopisů o jmenovité hodnotě dvou milionů korun a úroků ve výši 8,1 %. Při celkovém objemu vydaných a nesplacených dluhopisů skupiny EMTC, který činí 680 700 000 Kč, mohou být podobných případů stovky.
Paradoxem je, že akciová společnost Credit One Petra Bujnocha se sama specializuje na správu a vymáhání pohledávek a je zároveň 10% akcionářem Bártovy EMTC-Czech, která emitovala poměrnou část nesplacených dluhopisů.
Bártovy dluhopisy bez ratingu a zajištění byly určeny převážně na vývoj mobilní aplikace Lipa Learning pro předškoláky, do které podle veřejně dostupných zdrojů proinvestoval okolo půl miliardy korun. Začátkem září se v Kongresovém centru v Praze konala neoficiální schůze vlastníků dluhopisů, na které Bárta oznámil neschopnost splácet a nastínil řešení stávající finanční situace.
Od věřitelů si vyžádal šestitýdenní lhůtu na představení detailního plánu, jak své závazky vypořádat. Lhůta právě vypršela a s ní zřejmě i trpělivost některých věřitelů.
Autorka je tisková mluvčí serveru www.rizikovedluhopisy.cz
(Redakčně upraveno)