Dluhopisové „setkání“ EMTC: Obcházení zákona a emisních podmínek?

Skupina EMTC, která v minulých dnech oznámila neschopnost dál vyplácet jistiny a úroky dluhopisů a k tomu účelu svolala pondělní setkání jejich vlastníků, kde účastníky požádala o šestitýdenní lhůtu na předložení plánu restrukturalizace, svým počínáním zřejmě obešla emisní podmínky i zákon o dluhopisech.
Budova na pražském Krejcárku, kde sídlí jak EMTC, tak Lipa learnig. Reprofoto: Google maps

Emitent ve svém dopise ze dne 19. srpna pozval investory na „setkání vlastníků dluhopisů“ konané v pondělí 2. září. Dle znění pozvánky však šlo o jakousi neoficiální schůzi vlastníků, kterou emitent fakticky obešel zákon. „Vlastníci dluhopisů by v podobných případech měli neprodleně iniciovat oficiální schůzi v souladu s emisními podmínkami a za přítomnosti notáře,“ říká Eliška Skřivanová z poradensko-spotřebitelského portálu Rizikovedluhopisy.cz.

Nejméně 15 dnů předem

Zákon o dluhopisech stanoví, že termín schůze je nutné oznámit nejméně 15 dnů před jejím konáním. „Emitent ve svém vyjádření uvedl, že šlo pouze o informativní setkání, které není v rozporu s emisními podmínkami ani zákonem. Je tedy poněkud zvláštní, že dopis, kterým setkání investorům oznamuje, byl datován s patnáctidenním předstihem. I tak ale termín schůze vyšel přesně na 15. den,“ podotýká Skřivanová.

Podle ní je otázkou, kdy byl dopis fakticky odeslán a doručen. „Emitent navíc omezil účast na setkání pouze na vlastníky dluhopisů. Nezohlednil možnost zastoupení třetí osobou např. v případě zdravotní indispozice. Podle našeho názoru by měl mít na schůzi přístup každý, kdo se prokáže generální plnou mocí od vlastníka dluhopisů ověřenou notářem. Emisní podmínky, navíc, podmiňují převoditelnost dluhopisů souhlasem emitenta, což je v rozporu se zákonem o dluhopisech,“ dodává Skřivanová.

„Chtěli jsme v co nejkratším čase a na jednom místě sdělit důležité informace o aktuální situaci a připravovaných krocích. Nejednalo se tedy o setkání svolané na základě prospektu a emisních podmínek emitenta,“ uvedl v médiích předseda představenstva skupiny EMTC Tomáš Bárta. Zároveň se ohradil proti obviněním z protiprávního jednání, podle nichž bylo pondělní „setkání“ obcházením pravidel.

PSALI JSME:
EMTC přestala vyplácet úroky i jistiny a svolává setkání vlastníků dluhopisů

Naděje umírá poslední

V situacích, kdy schůze vlastníků není usnášeníschopná, určí organizátor náhradní termín, který se může konat nedříve po šesti týdnech. Jestliže jsou v rámci schůze odsouhlaseny změny zásadní povahy, může osoba, která hlasovala proti nebo se schůze nezúčastnila, požádat o předčasné splacení dluhopisů. Žádost je nutné odeslat do třiceti dnů ode dne konání schůze. Emitent je následně povinen částku vyplatit do 30 dnů.

„Je s podivem, když emitent tvrdí, že nešlo o oficiální schůzi vlastníků, přesto další – údajně již řádnou schůzi – avizuje, dle ČTK, realizovat po uplynutí šesti týdnů, kdy má být představen plán restrukturalizace. Pokud tedy skutečně nešlo o oficiální setkání, nač ty formality s patnáctidenní a šestitýdenní lhůtou? Je možné, že se emitent tímto způsobem chrání proti případné žalobě, kdyby někdo setkání rozporoval. Podle emisních podmínek má emitent povinnost oznámit svolání řádné schůze zveřejněním ve dvou celostátně šířených denících,“ dodala Eliška Skřivanová.

Celková hodnota vydaných a nesplacených dluhopisů skupiny EMTC činí podle aktuálního dluhopisového prospektu 680 700 000 Kč. Mateřská akciová společnost EMTC-Czech i řada jejích dceřiných společností navíc v minulosti opakovaně vykazovaly záporný hospodářský výsledek, což její jednatel, Tomáš Bárta, vysvětloval stále nedokončeným vývojem aplikace Lipa Learning, do níž podle prospektu z letošního února proinvestoval téměř půl miliardy korun.

PSALI JSME:
Dluhopisový gigant EMTC: Na hraně možností

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

Celosvětový boom čínských investic zmírňuje

Čínské zahraniční investice v uplynulých letech vykázaly impresivní vzmach, korunovaný vznikem Iniciativy jednoho pásma a jedné cesty. V nadcházejících letech však nelze očekávat podobně dravý růst. Zejména kvůli …

Nejvýkonnější během října byly akciové fondy

Akciové fondy si i během října udržely pozici lídra, jejich meziroční výkonnost v českých korunách dosáhla 10,89 procenta. Dech s nimi udržely pouze fondy fondů, které si během října meziročně připsaly v korunách …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru