Katastrofická politika turecké centrální banky

Názor
Zatímco většina centrálních bank zpřísňuje měnovou politiku v boji proti inflaci, Turecko se vydalo opačnou cestou. Na čtvrtečním zasedání turecká centrální banka snížila úrokové sazby o 200 bazických bodů na 16 procent.
Klíčovým faktorem je tlak prezidenta Erdogana, který opakovaně veřejně požadoval snížení sazeb. Supervolební rok 2023 se však blíží a Turkům postupně dochází trpělivost jak s Erdoganem, tak vládnoucí stranou AKP. Ilustrační foto: Pixabay.com

Bankovní rada těžko mohla odolat tlaku prezidenta Erdogana, který před dvěma týdny odvolal dva její členy oponující uvolněné měnové politice. Zbytek bankovní rady se podřídil navzdory rostoucím inflačním tlakům a propadu liry. Turecká centrální banka nevydržela tlak ze strany prezidenta Erdogana a opět snížila úrokové sazby navzdory inflaci v blízkosti 20 procent a prudkému oslabení turecké liry.

Ke snížení o 100 bazických bodů na minulém zasedání v září přidala dalších 200 bazických bodů a negativně překvapila investory. Klíčová úroková sazba se tak dostala pod úroveň celkové i jádrové inflace, která je tolik zdůrazňována bankou v komunikaci k investorům.

Klíčovým faktorem je tlak prezidenta Erdogana, který opakovaně veřejně požadoval snížení sazeb. Předehru před čtvrtečním zasedáním bylo odvolání tří členů bankovní rady, kteří s touto politikou nesouhlasili. Zbytek bankovní rady se rozhodl neodporovat a zachovat si raději „teplá místečka“ ve vedení centrální banky.

Sama centrální banka samozřejmě odůvodnění nabízí. Komentář k rozhodnutí zmiňuje dočasnost aktuální vysoké inflace, nabídkové faktory jako narušení dodavatelsko-odběratelských vztahů, postcovidovou úpravu cen v řadě odvětví služeb či sucho, které přispělo k prudkému růstu cen potravin. To vše je do značné míry pravda. Inflace v Turecku se patrně nalézá u svého vrcholu.

PSALI JSME:
Turecká centrální banka podlehla politickým tlakům

Příští úroda může být lepší, restartování produkce v covidem postižených zemí Asie by mělo přispět k uhašení hladu po polovodičích a jiných vstupech a jednorázové postcovidové změny cen v řadě odvětví služeb by měly brzy skončit. Nicméně Turecko není v pozici vyspělých zemí a nemůže si dovolit záporné reálné sazby. Na to jsou příliš velké vnější nerovnováhy i nedůvěra investorů a samotných Turků vůči liře

S aktuálním nastavením měnové politiky tak bude pokračovat sebenaplňující se spirála oslabující měny a vysoké inflace, která dříve či později zastaví i snižování úrokových sazeb ze strany turecké centrální banky. Toho si je určitě vědoma i centrální banka a ve svém komentáři zmiňuje jen „omezený prostor“ pro další snižování úrokových sazeb.

Cena za nekonvenční politiku bude velká. Očekáváme pokračování sebenaplňující se spirály vysoké inflace a oslabující liry. Neochota zchladit domácí poptávku a rostoucí ceny komodit brzy zvrátí pozitivní trend poklesu deficitu běžného účtu platební bilance a zvýší cenu kapitálu pro turecké firmy a vládu. Zároveň se turecká vláda a centrální banka nemůže divit nedůvěře samotných Turků. Ti jako uchovatele hodnot preferují dolary, eura či zlato.

Hlavním lákadlem Turecka a tureckých finančních aktiv zůstane jejich láce. Je otázkou, jestli tato strategie přinese ovoce ve formě politické podpory, jak si pravděpodobně představuje Erdogan. Supervolební rok 2023 se blíží a Turkům postupně dochází trpělivost s Erdoganem a vládnoucí stranou AKP i jejich přístupem ke klíčovým domácím i zahraničním výzvám.

Autor je makroekonomický analytik Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vysoká inflace staví tureckou centrální banku před dilema

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.