Káva na burze dramaticky zdražuje. Na vině je chladné počasí v Brazílii i nedostatek personálu

Názor
Milovníkům kávy nastávají těžké časy. Vyhledávaný nápoj v příštích měsících zdraží. O růstu cen hovoří největší světové kavárenské řetězce typu Starbucks. Nevyhne se tedy ani kavárnám v Česku. 
V zahraničí i v Česku čelí provozovatelé kaváren nedostatku vhodné pracovní síly. Servírky či číšníci nebo baristky a baristové dávají přednost jiným pracovním pozicím. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Starbucks podle dnešní zprávy Wall Street Journal předpokládá, že silné tlaky na růst cen kávy přetrvají řadu měsíců. Řetězec připouští, že bude muset s cenou pro své konečné zákazníky nahoru. Za cenovým vzestupem jsou celosvětové důvody, takže zdražování se nevyhnou ani konzumenti v ČR. Za kávu si mohou nakonec připlatit až o 25 více než ještě loni před propuknutím pandemie.

Zatím ale dodavatelé a prodejci kávy využívají zásoby pořízené ještě za nižší ceny. Vývoj burzovně obchodované kávy typu arabica však hovoří jasně. Cena kávy poroste.

Důvodem zdražování je předně nepříznivé počasí, které sužuje pěstitelské oblasti v Brazílii. Ta je největším světovým vývozcem kávy. Problematické počasí přetrvává už od loňska. Jde o suché a nyní také nezvykle chladné počasí, které ničí podstatnou část brazilské úrody kávy.

PSALI JSME:
Káva ve světě citelně zdražuje, oblíbený nápoj zdraží i v Česku

V uvedeném zdražování oblíbeného nápoje v kavárnách se však projeví také vzestup personálních nákladů a globální přepravní krize.

V zahraničí i v Česku čelí provozovatelé kaváren nedostatku vhodné pracovní síly. Servírky či číšníci nebo baristky a baristové dávají přednost jiným pracovním pozicím, neboť stále nemají jistotu, že zvláště nepříznivá covidová situace už nadobro odezněla a uzavírky se nevrátí.

Zároveň se svět potýká po pandemii se zhoršenými podmínkami přepravy zboží, včetně kávy – a to například na trase z Asie či Jižní Ameriky do Evropy. I tato přepravní krize, daná nedostatkem lodních kontejnerů či pandemickými omezeními nakládky v přístavech, vede k nebývalému tlaku na zdražení kávy.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi ročně vypijí kávu za téměř sedm miliard korun. Zajímá je kvalita

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.