
Finanční a ekonomické informace (faei.cz) na to upozornila Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism. A upozornila tak na zajímavý fenomén, který zůstává trochu v pozadí informací o tom, kam Češi jezdí nejraději na dovolenou, nebo jestli cestují autem či letadlem.
Ačkoli by se to mohlo zdát nepravděpodobné, jedním z aktuálních trendů je sólové cestování žen. Podle průzkumu Skift Research z loňského roku plánuje letos až 40 procent cestovatelek cestu bez doprovodu. Týká se to především žen nad 55 let.
Podle mluvčí CzechTurism Kateřiny Beránkové nejde o to, že by se tyto ženy cítily osaměle. Je to jejich svobodná volba. Připomněla, že vyhledávání výrazu „sólo cestování žen“ na Googlu za poslední dekádu stouplo o tisíc procent.
„Ženy dnes utvářejí podobu cestovního ruchu – rozhodují, vybírají destinace, inspirují ostatní. Tvoří důležitou a stále silnější cílovou skupinu,“ konstatoval ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller.
„Sledujeme nárůst sólového cestování, ale i vícegeneračních nebo přátelských výletů, kde ženy hledají zážitky šité na míru jejich potřebám. Jde o příležitost jak pro tvůrce produktů, tak pro propagaci jednotlivých destinací,“ dodal Reismüller.
Na výlet s kamarádkou
Stále více žen vyráží na takzvaný „girl trips“ – výlety s přítelkyněmi, sestrami nebo dcerami. Ať už je cílem wellness víkend, kulturní festival nebo gastronomické toulky, jde především o sdílený zážitek.
Podle průzkumu Solo Female Travellers plánuje letos cestu výhradně s jinými ženami 14 procent dotázaných. Speciální pozornost si zaslouží také vícegenerační cestování. Víkendová dovolená mámy s dcerou nebo celou rodinou napříč generacemi je na vzestupu.
Ženy tvoří také významnou část domácího i příjezdového cestovního ruchu. Podle průzkumu CzechTourism je nejčastěji lákají kulturní památky (46 %), pěší turistika (39 %), přírodní krásy (29 %), gastronomie (25 %) a relaxace či wellness (11 %).
Téměř každá čtvrtá žena navštěvuje při své cestě známé a příbuzné. Z hlediska dopravy převažuje auto, zahraniční návštěvnice pak při cestách do tuzemska využívají také leteckou dopravu. Sólo po Česku cestuje zhruba 13 procent žen.
Češky nejčastěji vyrážejí po vlastní ose – autem (69 %) a téměř polovina z nich na jednodenní výlety (47 % bez přenocování). Nejčastěji je láká pěší turistika (47 %), kulturní a přírodní památky (38 %, resp. 27 %), návštěvy blízkých (26 %), relaxace (12 %) a gastronomie (18 %).
Převážně sice cestují s partnerem (36 %) nebo s rodinou (32 %), ale sólo akce také nejsou vůbec výjimečné – sama vyráží téměř pětina českých žen.
Památky i gastronomie
Cizinky přijíždějí do Česka nejčastěji autem (65 %) nebo letadlem (20 %). Zůstávají zpravidla déle než domácí turistky – téměř třetina z nich stráví v Česku tři až čtyři noci, dalších 18 procent až týden. Nejvíce je přitahují kulturní památky (52 %), pěší turistika (33 %), gastronomie (31 %) a příroda (31 %).
Cestují především s partnerem (53 %), samostatně se na cestu po tuzemsku vydává necelá desetina z nich. Ženy, které cestují po Česku úplně samy, tvoří různorodou skupinu.
Za rostoucím zájmem o cestování mezi ženami stojí kombinace hned několika faktorů: Větší finanční nezávislost, ochota investovat do sebe, touha po osobním rozvoji a sdílených zážitcích i rozvoj komunitních platforem zaměřených na cestovatelky.
Podstatnou roli pak hrají bezpečnost, autenticita a udržitelnost. Podle agentury Expedia Group tvoří ženy 64 procent světových cestovatelů a zodpovídají za 82 procent cestovatelských rozhodnutí.
Celých 85 procent z nich považuje za zásadní čistotu, 75 procent bezpečnost a 70 procent preferuje ubytování s kvalitním vybavením – od fénu až po pohodlnou postel.
Těhotenské cestování
Ženy by se neměly bát cestovat ani v době, kdy jsou těhotné, i když by měly dodržovat určité zásady. Jak uvedla ERV Evropská pojišťovna, těhotné ženy by měly plánovanou cestu konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, který má nejlepší přehled o průběhu jejich těhotenství.
„Podle lékařského doporučení je nejvhodnější období pro cestování druhý trimestr,“ řekl Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.
I těhotné ženy se mohou na cestu pojistit, a to až do dvou měsíců před předpokládaným datem porodu. Pojištění dokonce myslí i na předčasný porod. Pojištění je ale možné sjednat pouze v případě, že se žena nenachází v rizikovém těhotenství nebo v pracovní neschopnosti.
Doporučuje se vyhýbat se horkým a vlhkým oblastem. Ideální jsou místa, kde teploty nepřesahují 28 stupňů Celsia. Těhotné ženy by se také měly vyhýbat nadmořským výškám nad 1 800 metrů, kde může být nedostatek kyslíku.
Pokračování zítra