Sám na dovolené. Sólo cestování je novým trendem

Jít sám do restaurace na oběd? Nebo večer do kina? Proč ne. Ale vyrazit na sólo dovolenou? Proč ne. V Česku je asi třetina jednočlenných domácností, přičemž nemalou část tvoří takzvaní singles, tedy lidé v produktivním věku. Jejich počet se přitom pozvolna zvyšuje. A právě tato skupina objevuje v posledních letech nový trend: užít si dovolenou sám.
Cestování o samotě může být velmi prospěšné pro relaxaci a utříbení myšlenek, což se může hodit v práci po návratu z dovolené. Foto: Pixabay

Není to samozřejmě objev českých singles, tento trend se šíří Evropou – právě jak narůstají počty lidí, kteří se rozhodli žít sami. Dovolená o samotě navíc podle odborníků přispívá k rychlejší regeneraci i efektivnějšímu srovnání myšlenek.

Podle průzkumu Fakta a trendy v bydlení finanční skupiny Wüstenrot tvoří jedinci v produktivním věku, kteří žijí sami, až osm procent populace. Do této skupiny patří zejména lidé, kteří si potrpí na nezávislosti, a v životě „poustevníka“ vidí více výhod než nevýhod. „Většinou si pochvalují svobodu a s ní spojenou menší míru stresu při volnočasovém rozhodování. Nemusejí se nikomu přizpůsobovat, jsou vedeni pouze svými potřebami,“ říká psycholog a psychoterapeut Tomáš Morávek.

Singles rovněž více vyhledávají nové zážitky, chtějí více poznávat, zkoušet nové možnosti a trendy. „Projevuje se to například ve světě módy a stravování,“ konstatuje Morávek.  Dodává, že výjimkou není ani chuť poznávat nová místa a užívat si samotu rovněž na dovolené.

PSALI JSME:
Z prodejů zájezdů je vidět, že Češi žádnou krizi neočekávají

Častěji na cestách

Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, která sdružuje více jak 250 subjektů z cestovního ruchu, se na dovolenou do zahraničí vydávají single lidé stále častěji. „Trend sólo dovolených je v posledních letech na vzestupu nejen na českém trhu, ale i v celé Evropě,“ říká ředitelka asociace Tereza Picková.

Zvyšující se zájem o cestování z řad singles potvrzují i statistiky cestovní agentury Invia. „V porovnání s rokem 2016 jsme u zájezdů pro jednu osobu zaznamenali v loňském roce nárůst o téměř 40 procent. Vloni se do zahraničí vydalo sólo celkem 3 875 osob. Nejčastěji zamířili do Egypta, Tuniska, Řecka a Itálie,“ říká mluvčí agentury Andrea Řezníčková. Dodává, že tito dovolenkáři preferovali pobyty na osm dní se stravováním all inclusive.

Sólo zájezdy podle Řezníčkové nakupují v šedesáti procentech ženy ve věku od 40 let.  „Nemusí to však vždy být osoby, které doma nemají partnera či partnerku. Někteří lidé prostě rádi vycestují na dovolenou sami načerpat nové síly,“ doplňuje Řezníčková.

PSALI JSME:
Zapomenutá panenka i vibrátor! Češi jsou mistry v zapomínání

Prospěšná regenerace

Cestování o samotě může být velmi prospěšné pro relaxaci a utříbení myšlenek, což se může hodit v práci po návratu z dovolené. „Pokud je někdo na dovolené sám, není svázán téměř žádnými povinnostmi. Stačí většinou pár dnů na srovnání myšlenek. Dovolená o samotě vytváří ideální prostor pro meditativní nebo životní odstup od svých každodenních problémů,“ zdůrazňuje psycholog a psychoterapeut Tomáš Morávek.

Podle Terezy Pickové z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur sólo turisté rovněž velmi často využívají tyto cesty k navazování nových kontaktů nebo přátelství a k poznávání nových lidí.  Anebo si tam lidé prostě jen „dobijí baterky“.

Vyhlášeným místem pro singles je například španělská Ibiza. Kromě panenské přírody nabízí rovněž největší diskotéky v Evropě. Právě proto tam míří převážně mladší lidé, kteří si chtějí užít zábavu a třeba se i s někým seznámit. Naopak více klidu nabízejí asijské země, kupříkladu Thajsko.

Určitá část singles zase nedá dopustit na plavbu na zaoceánské lodi. „Je to druh dovolené, která kombinuje pobyt u moře s návštěvou mnoha měst a zajímavých míst ruku v ruce s pohodlím a nespočtem druhů aktivit přímo na lodi, říká mluvčí agentury Invia Andrea Řezníčková. Na plavidlech je obvykle několik typů restaurací a barů, kino, posilovna, sauna, obchody, bazén, masáž nebo kosmetické salóny.

PSALI JSME:
Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Zavřít reklamu ×
  1. Na dovolenou jezdím sama již spoustu let, co děti „vyletěly“ z hnízda. Jedu si kdy chci, kam chci, na jak dlouho chci, oslovím si koho chci. Je to neskutečný relax, nemusím brát na nikoho ohled. Užívám si bytostně všeho, kam si zajedu, co vidím. Letos je mi 66let.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Může cestovka zdražit už zaplacený zájezd?

Už jste to slyšeli? Cestovky prý na poslední chvíli zdražují zájezdy, a dokonce ty již zaplacené. Je to fáma, nebo cestovní kanceláře mohou tento krok skutečně udělat? Vždyť v posledních měsících se zdražuje …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.