
Působí jako kovboj, který rychleji střílí, než přemýšlí. Vysoká cla, která Donald Trump uvalil na země po celém světě, způsobil šok, z něhož se jen těžko vzpamatovává. A říká si, že snad ještě není tak zle, že třeba Trump své rozhodnutí aspoň zmírní.
Protože obchodní válka, kterou americká hlava státu rozpoutala, nemůže mít vítěze. Na všech stranách budou jen poražení. V tuto chvíli je vlastě jedno, že Trumpova čísla o clech „nepřátelských“ států, na něž pouze reaguje, jsou hausnumera neodpovídající realitě.
Ostatně mezi zeměmi, na něž Trump uvalil desetiprocentní clo, je také skupina neobydlených vulkanických ostrovů, kde žijí pouze tučňáci. Jde o Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy nedaleko Antarktidy.
V této souvislosti se na sociálních sítích objevila spekulace, že Trumpův seznam cel vytvářela, nebo se na něj aspoň významně podílela, umělá inteligence, která ostrovy s tučňáky zahrnula do seznamu omylem. Třeba to tak je, třeba také ne…
Ale jak už bylo řečeno, v tuto chvíli není podstatné, jak seznam vznikl, ale jaký má negativní dopad. A ten nemá, respektive nebude mít pouze na Evropu či Čínu, ale také na samotné Spojené státy.
A ukázalo se to velmi brzy. Bezprostředně po ohlášení drastických cel si americké akcie připsaly nejhlubší jednodenní propad od pandemie koronaviru, když z tržní hodnoty vymazaly celkem 2,5 bilionu dolarů, což je v přepočtu téměř 57 bilionů korun.
Třeba Index Nasdaq 100, který zahrnuje technologické firmy, spadl dokonce o 5,4 procenta. Tržní hodnota vybraných firem se propadla ještě více, například u společnosti Apple činí pokles 310 miliard dolarů, tedy více než sedm bilionů korun.
Některé americké firmy zase doplácení na to, že přesunuly svou výrobu do Asie, kam míří Trumpova nejvyšší dovozní cla. Akcie sportovního gigantu Nike tak například spadly o více než 14 procent.
Drastická rozhodnutí Donadla Trumpa tak výrazně postihují i významné americké investory a byznysmeny. To by mohla být naděje. Protože o peníze jde vždycky až v první řadě. Vlivní podnikatelé by totiž mohli svého Donalda umravnit a vrátit ho do přijatelných mantinelů.
Do jaké míry to je jen přání a do jaké míry reálný scénář, samozřejmě ukáže až čas. Je třeba si například také uvědomit, že mezi Trumpovy příznivce a volební sponzory patří také lidé z těžebního nebo energetického průmyslu. A ty si Trump zatím přechází a slibuje další podnikatelské příležitosti.