
Po návratu ze Sýrie se loni koncem roku Eva Filipi dočkala vlažného přijetí a ukončení spolupráce s Černínským palácem. „Myslela jsem si, že můj chlebodárce, což je ministr zahraničí Lipavský, mi přijde podat ruku a řekne děkuji, paní Filipi,“ zmínila exvelvyslankyně pro server Lidovky.cz. To se ale nestalo. Diplomatce proto později vyjádřil své poděkování Rodinný pivovar Bernard a předal jí svoji cenu.
„Podle nás paní Filipi prokázala velkou odvahu a příkladný přístup k práci a svému poslání. Zatímco jiní před válkou utíkali, ona zůstala na místě a tvrdě pracovala. Mnoha lidem zachránila život. Podle nás její zásluhy nebyly dostatečně a důstojně oceněny našimi vládními činiteli. Předáním naší ceny jí chceme vyjádřit poděkování a obdiv,“ informoval redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) Josef Vávra, generální ředitel pivovaru Bernard.
Faktem je, že Bernardův rodinný pivovar umí využít toho, co se v Česku právě děje. Bernardovu cenu v minulosti cenu udělil například za férovou hru ve sportu, za záchranu života nebo jinou nezištnou pomoc druhým. Ocenění pro renomovanou diplomatiku Filipi je proto současně i lekcí slušného chování (a společenským políčkem) pro Jana Lipavského, jakož i nastavením morálního barometru.
To, že paní Filipi na závěr svého působení Sýrii dostala vyznamenání od diktátora Bašára Asada, přesněji – metál na rozloučenou převzala z rukou ministra zahraničí Faycála Miqada, rozhodně nevnímám nijak negativně, a to nehledě na Asadovy těsné vazby a Moskvou a Íránem. Od toho přece diplomacie je, abychom měli možnost jednat s těmi, s nimiž se neshodneme.