Když velvyslankyni neocenil ministr, udělal to za něj pivovar

Loni osmdesátiletá česká diplomatka Eva Filipi dlouhých třináct let působila jako česká velvyslankyně v Sýrii. Poté, co kvůli válce tuto zemi opustila většina západních diplomatů, zůstala v Damašku otevřená jediná evropská ambasáda. Ta česká. Za službu a pomoc paní Filipi děkovali zástupci světových velmocí, u nás doma se ale toho na konci své kariéry z oficiálních míst nedočkala.
Rodinný pivovar Bernard ocenil bývalou českou diplomatku Evu Filipi svou cenou, když to předtím neudělal tuzemský ministr zahraničí Jan Lipavský. Bernardova cena představuje symbolické velké zlaté srdce, certifikát a také pivo na rok zdarma. Foto: Bernard

Po návratu ze Sýrie se loni koncem roku Eva Filipi dočkala vlažného přijetí a ukončení spolupráce s Černínským palácem. „Myslela jsem si, že můj chlebodárce, což je ministr zahraničí Lipavský, mi přijde podat ruku a řekne děkuji, paní Filipi,“ zmínila exvelvyslankyně pro server Lidovky.cz. To se ale nestalo. Diplomatce proto později vyjádřil své poděkování Rodinný pivovar Bernard a předal jí svoji cenu.

„Podle nás paní Filipi prokázala velkou odvahu a příkladný přístup k práci a svému poslání. Zatímco jiní před válkou utíkali, ona zůstala na místě a tvrdě pracovala. Mnoha lidem zachránila život. Podle nás její zásluhy nebyly dostatečně a důstojně oceněny našimi vládními činiteli. Předáním naší ceny jí chceme vyjádřit poděkování a obdiv,“ informoval redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) Josef Vávra, generální ředitel pivovaru Bernard.

Faktem je, že Bernardův rodinný pivovar umí využít toho, co se v Česku právě děje. Bernardovu cenu v minulosti cenu udělil například za férovou hru ve sportu, za záchranu života nebo jinou nezištnou pomoc druhým. Ocenění pro renomovanou diplomatiku Filipi je proto současně i lekcí slušného chování (a společenským políčkem) pro Jana Lipavského, jakož i nastavením morálního barometru.

To, že paní Filipi na závěr svého působení Sýrii dostala vyznamenání od diktátora Bašára Asada, přesněji – metál na rozloučenou převzala z rukou ministra zahraničí Faycála Miqada, rozhodně nevnímám nijak negativně, a to nehledě na Asadovy těsné vazby a Moskvou a Íránem. Od toho přece diplomacie je, abychom měli možnost jednat s těmi, s nimiž se neshodneme.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 8
Sdílet článek