
Celkové úspory českých domácností a neziskových organizací, jako jsou například bytová družstva, podle údajů České národní banky činily k 1. březnu 3,96 bilionu korun. V lednu stouply o 32 miliard, v únoru o 13 miliard korun.
Svým způsobem se není čemu divit, když komerční banky na našem trhu vyplácejí zhruba 3,5 miliardy měsíčně jen na úrocích, pokud bychom je na spořicích účtech a termínových vkladech zprůměrovali na dvě procenta. Z toho do státní kasy odtéká kolem 625 milionů měsíčně v podobě daně z vyplacených úroků. Za rok výběr této daně dosahuje neuvěřitelných 7,5 miliardy korun.
A to státní rozpočet přichází o daň z neúročených vkladů na běžných účtech, kde aktuálně leží 1,47 bilionu korun, což je sice o 15 miliard míň než na konci minulého roku, ale je to druhá nejvyšší částka v historii, přesněji od roku 1993, kdy centrální banka začala tuto statistiku zveřejňovat.
Pro vklady českých domácností je typické, že se nechtějí zavazovat dlouhodobými termíny. Na vázaných vkladech včetně stavebního spoření mají Češi uloženo pouze 973 miliard korun, k okamžitému vyzvednutí mají na nevázaných kontech 2,98 bilionu korun, to znamená přes tři čtvrtiny veškerých úspor uložených v bankách.