Úspory obyvatel se rekordně zvyšují

Analýza
Pokud si Fialova vláda dělala nějaké naděje, že lidé s lednovým poklesem inflace začnou utrácet a vylepší bilanci HDP (hrubý domácí produkt, pozn. aut.), velmi se spletla. V lednu se úspory českých domácností a neziskových institucí, které jim poskytují služby, (např. bytová družstva nebo zájmová sdružení, jako je svaz zahrádkářů), naopak zvýšily.
Náš pokus vypátrat, kolik peněz mají lidé čistě jen na spořicích účtech v tuzemských bankách, skončil neúspěchem. Česká národní banka takovou statistiku nevede. Ilustrační foto: ČNB

A to nebývalým skokem o bezmála 50 miliard korun, což je více než dvojnásobek obvyklých měsíčních úspor českých domácností. Stejné to ovšem bylo i v prosinci minulého roku. A obyvatelstvo vložilo do svých úspor za poslední dva evidované měsíce neuvěřitelných 96 miliard korun. Novým rekordem českých domácností je 3,7 bilionu korun uložených v tuzemských bankách.

Uznáníhodné je, že množství peněz uložených na neúročených běžných a kontokorentních účtech, celkem 1,4 bilionu korun, je nejnižší od roku 2020, kdy však celkové úspory domácností byly zhruba o bilion korun menší. Logicky se tak vůbec poprvé ocitl na úročených termínovaných vkladech víc než bilion korun, přesně 1,034 bilionu.

Náš pokus vypátrat, kolik peněz mají lidé čistě jen na spořicích účtech, ale skončil neúspěchem. Takovou statistiku Česká národní banka nevede, což redakci portálu Finanční a ekonomické informace potvrdila i mluvčí této instituce Petra Vlčková. Pouze je možné zjistit, kolik peněz v bankách není vázaných na výpovědní lhůty. A není to málo. Součet běžných účtů a netermínovaných vkladů činí 2,67 bilionu korun.

PSALI JSME:
Překvapivý růst bankovních vkladů v prosinci

„V tom však jsou obsaženy kromě spořicích účtů také například netermínované vklady na stavebním spoření, netermínované účelové vklady a ostatní netermínované vklady. Úsporné vklady na požádání tak tvoří jen část,“ upozorňuje Vlčková. „Jiná statistika týkající se spořicích účtů v databázi není.“

Podniky, živnostníci, finanční a vládní instituce včetně domácností mají ve 46 u nás působících bankách sedm bilionů korun (přesně 7,032 bilionu). Jak je vidět, největší část uložených peněz tvoří právě úspory domácností.

Ty si ovšem také půjčují. V lednu 2,3 bilionu korun a meziměsíčně o šest miliard víc. Největší položkou jsou úvěry na bydlení. Ty tvoří 78 procent (1,75 bilionu) z úvěrů poskytnutých domácnostem.

PSALI JSME:
Hypoteční trh loni propadl o čtvrtinu na 150 mld. Kč

Zavřít reklamu ×
  1. Není se čemu divit. Tato nekompetentní vláda tu bude min. ještě 2 roky tak jediná naděje šetřit na horší časy a ty nás prostě s takovou vládou neminou.

    • Souhlas, však rostou hlavně nebývale EURO účty, protože kdo něco má se připravit na nástup zloděje Babiše co zlikvidoval tento stát a neschopný Fiala s tím nic neudělal. Korun slábne neb CNB vládne bývalý zaměstnanec Babiše. Za drahý energie by měli zestátnit Agrofert aby zaplatil lidem drahé energie a greendeal. Toto jsou jasně doložené věci. Greendeal podepsal on, školství a cca 87000 učitelů kvůli inkluzi zavedl on (školství narostlo o cca 150mld Kč/rok), jadernou elektrárnu a plynovod z Polska stopnul také on (Slováci oboje dokončili a proto mají nižší ceny), což je doložené a jednoduše dohledatelné. Plyn kupujeme draze přes NĚMECKO DRAZE A JELIKOŽ MÁME 45% ELEKTŘINY Z UHLÍ, TAK PLATÍME EMISNÍ POVOLENKY, COŽ SLOVÁCI NEMUSÍ SKORO VŮBEC. Ale vysvětli to sockám a tupcům volící ANO, že jím říká něco a dělá opak. Hlavně že jim pošle dávku.

      • Slováci berou plyn z ruska a zastropovali elektřinu u výrobce .
        Je potřebné naučit lidi myslet , nikoliv co si myslet .

  2. Výsledky zrušení superhrubé mzdy . Samozřejmě uspory má vrchní třída . Těm bylo pomoženo nejvíce. Na plebs se šláplo a ten nemá z čeho utrácet a tak stagnujem . Kapitalismus je prostě o masové spotřebě a elity to neutáhnou . Pro ně je spotřeba marginální .

  3. Hlavně těm v Praze na ministerstvech, úřadech, komediantům no hlavně těm co volili pěti koalici !!!

  4. Lidi si mají šetřit na důchod, musí si šetřit na další drahé věci (auto, bydlení…). A když si šetří je to špatně. Divný.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na devizových trzích panoval na úvod týdne klid

Dolar v pondělí držel své páteční zisky, kurzový vývoj byl spíše poklidný, když kurz eura k dolaru stagnoval těsně nad hladinou 1,07 USD/EUR. Euru příliš neprospěly dubnové sentiment indikátory z dílny Evropské komise.

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neúprosný zákon trhu: Třetina nových bytů se kupuje na kšeft

Analýza
Zhruba třetinu bytů či domů nekupují jejich majitelé proto, aby v nich bydlelo, ale jako investici, na níž chce vydělat. Někteří developeři dokonce začali část své nabídky cíleně směřovat právě do toho segmentu. Například Cental Group sdělil Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz), že investiční byty nabízí v jednom svém novém pražském projektu.