Bohuslav Sobotka (vlevo), Andrej Babišzdroj: www.lidovky.cz, repro: FAEI.cz

Babiš se neomluví. ČSSD i pravice mluví o metodách StB

Chování vicepremiéra Andreje Babiše vůči poslanci ČSSD Ladislavu Šinclovi, které premiér Bohuslav Sobotka označil za „bezprecedentní a zcela nepřijatelné“, vyvolalo koaliční krizi, kterou dnes řešily špičky od 13 hodin. Po skončení koaliční rady předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek prohlásil, že by se ministr Babiš měl s poslancem Šinclem sejít a vysvětlit si stanoviska. Babiš toto setkání pro ČT potvrdil s tím, že se Šinclovi neomluví.

Deník E15.cz navíc přinesl informaci o možném střetu zájmů Andreje Babiše vzhledem k účasti jeho rodinných příslušníků ve firmách zabývajících se byznysem v pojišťovnictví. E15 uvádí, že za slovenskou firmou zabývající se zprostředkovatelskými službami v pojišťovnictví Scheibner Insurance Broker, která se připravuje působit v České republice, stojí rodina Alexandra Babiše, bratra českého ministra. Andrej Babiš se tak dostává, vedle zemědělství, do střetu zájmů také v oblasti pojišťovnictví

Na dopolední tiskové konferenci Andrej Babiš popřel obvinění z toho, že by na poslance Šincla vedl složku kompromitujících materiálů, a prohlásil, že se mu neomluví. Současně poslal ČSSD vzkaz, že je velmi zvědavý, jak bude jako koaliční partner hlasovat o novele zákona.

Sociální demokraté i pod tímto tlakem trvali na omluvě a označili Babišovo chování za praktiky připomínající StB. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek odsoudil Babišovo chování jako nepřijatelné, i když jinak podle něj jde o spor ministra a poslance a ne o koaliční krizi. Opoziční pravicové strany unisono hovoří o estébáckých metodách ministra financí.

Oslovení odborníci se shodují v tom, že kvůli tomuto střetu koaliční vláda patrně nepadne, v každém případě však znamená vážnou roztržku mezi dosavadními partnery s možnou ztrátou vzájemné důvěry.

Zmíněná kauza začala na středečním jednání rozpočtového výboru týkajícího se zastropování provizí zprostředkovatelům pojištění. Na tomto jednání obvinil ministr financí Andrej Babiš poslance Ladislava Šincla z korupce a vyhrožoval mu obsahem složky nadepsané poslancovým jménem. Předseda sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) jako očitý svědek tohoto střetu potvrdil verzi poslance Šincla.

V tiskovém prohlášení Ladislav Šincl uvedl, že nerozumí tomu, proč předseda ANO dal před věcnou diskusí přednost vytahování pomluv a zastrašování. Byl podle svých slov připraven vyslechnout argumenty, proč ministerstvo změnilo svůj původně kladný postoj k návrhu omezujícímu praktiky některých makléřů.

„Naprostým vrcholem bylo, když otevřel složku nadepsanou mým jménem a začal citovat směs pomluv a domněnek týkajících se mých předchozích zaměstnání, majetkových poměrů a dokonce i mé rodiny,“ uzavřel Šincl.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *