Babiš se neomluví. ČSSD i pravice mluví o metodách StB

Chování vicepremiéra Andreje Babiše vůči poslanci ČSSD Ladislavu Šinclovi, které premiér Bohuslav Sobotka označil za „bezprecedentní a zcela nepřijatelné“, vyvolalo koaliční krizi, kterou dnes řešily špičky od 13 hodin. Po skončení koaliční rady předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek prohlásil, že by se ministr Babiš měl s poslancem Šinclem sejít a vysvětlit si stanoviska. Babiš toto setkání pro ČT potvrdil s tím, že se Šinclovi neomluví.

Bohuslav Sobotka (vlevo), Andrej Babiš. Reprofoto: Lidovky.cz

Deník E15.cz navíc přinesl informaci o možném střetu zájmů Andreje Babiše vzhledem k účasti jeho rodinných příslušníků ve firmách zabývajících se byznysem v pojišťovnictví. E15 uvádí, že za slovenskou firmou zabývající se zprostředkovatelskými službami v pojišťovnictví Scheibner Insurance Broker, která se připravuje působit v České republice, stojí rodina Alexandra Babiše, bratra českého ministra. Andrej Babiš se tak dostává, vedle zemědělství, do střetu zájmů také v oblasti pojišťovnictví

Na dopolední tiskové konferenci Andrej Babiš popřel obvinění z toho, že by na poslance Šincla vedl složku kompromitujících materiálů, a prohlásil, že se mu neomluví. Současně poslal ČSSD vzkaz, že je velmi zvědavý, jak bude jako koaliční partner hlasovat o novele zákona.

Sociální demokraté i pod tímto tlakem trvali na omluvě a označili Babišovo chování za praktiky připomínající StB. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek odsoudil Babišovo chování jako nepřijatelné, i když jinak podle něj jde o spor ministra a poslance a ne o koaliční krizi. Opoziční pravicové strany unisono hovoří o estébáckých metodách ministra financí.

Oslovení odborníci se shodují v tom, že kvůli tomuto střetu koaliční vláda patrně nepadne, v každém případě však znamená vážnou roztržku mezi dosavadními partnery s možnou ztrátou vzájemné důvěry.

Zmíněná kauza začala na středečním jednání rozpočtového výboru týkajícího se zastropování provizí zprostředkovatelům pojištění. Na tomto jednání obvinil ministr financí Andrej Babiš poslance Ladislava Šincla z korupce a vyhrožoval mu obsahem složky nadepsané poslancovým jménem. Předseda sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) jako očitý svědek tohoto střetu potvrdil verzi poslance Šincla.

V tiskovém prohlášení Ladislav Šincl uvedl, že nerozumí tomu, proč předseda ANO dal před věcnou diskusí přednost vytahování pomluv a zastrašování. Byl podle svých slov připraven vyslechnout argumenty, proč ministerstvo změnilo svůj původně kladný postoj k návrhu omezujícímu praktiky některých makléřů.

„Naprostým vrcholem bylo, když otevřel složku nadepsanou mým jménem a začal citovat směs pomluv a domněnek týkajících se mých předchozích zaměstnání, majetkových poměrů a dokonce i mé rodiny,“ uzavřel Šincl.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru