Přeškrtnutý symbol EU. Akce vyvolává reakci

Názor

Symbol Evropské unie na registračních značkách aut, který někteří řidiči přelepili přeškrtnutím, je sice podle oficiálního vyjádření policie přestupkem, ale ze značek na autech nemizí. Naopak. Lidé nespokojení s EU svůj postoj i nadále dávají najevo, jak ukazuje fotografie, kterou redaktor portálu FAEI.cz nedávno pořídil v centru Prahy.

Je nebo není přeškrtnutý symbol na registrační značce přestupkem? Foto: FAEI.cz

Policie se sice ústy mluvčího policejního prezidia Jozefa Bocána vyjádřila, že to považuje za přestupek a že za to hrozí pokuta až dva tisíce korun, ale tím to zhaslo. V dalších zprávách z policejního prezidia ani z krajských policejních ředitelství se už neobjevilo, že by to policie nějak řešila.

Vydavatelem samolepek jsou Svobodní, kteří ústy svého představitele Petra Macha na to šli jako „chytrá horákyně“. Zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích uvádí, že fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích řídí vozidlo, jehož tabulka registrační značky „je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost.

„Přelepka přes znak EU nijak neztěžuje čitelnost. Každý zákon musí být vykládán vzhledem ke svému účelu, přičemž účelem registračních značek je identifikace vozidel, což naše přelepka nijak neomezuje,“ tvrdí Mach na svém blogu. V něm popisuje, jak jeho auto s přeškrtnutým symbolem EU prošlo přes STK bez námitky, a pak si všiml, že na budově stanice technické kontroly je stejné vyjádření odporu vůči EU.

Aniž bych chtěl komukoliv vyjadřovat politické sympatie a někoho preferovat, uvedená argumentace je nejen zrcadlem stavu právního systému u nás. Chytristika, furianství. Co je však podstatnější, škrtnuté symboly EU jsou zřejmou formou protestu proti politikům Unie. A to stojí za zamyšlení více, než nějaké potrhlé akce nacionalistů na náměstí.

Jenže nelze se divit, že i oni své mají posluchače. Sny o evropském superstátě, přehnaná hyperkorektnost, myšlenkově až znásilňující multikulturní hnutí, zakazující nazývat věci pravými jmény, a dávající na mediálně-sociální pranýř každého, kdo špitne něco mimo hlavní proud, to vše také vyvolává ve zdravém selském rozumu odpor. Akce prostě vyvolává reakci.

Škrtnutý symbol EU na autech běžných občanů by měl být impulsem představitelům Unie a všem propagátorům evropského superstátu, že by se měli vážně zamýšlet nad tím, zda se až příliš nevzdálili obyčejným lidem, majícím v Evropě po staletí své kořeny, jazyky, zvyklosti.

Vždyť ještě nedávno většina do Unie chtěla, vnímala to jako projev svobody a jako příslib lepších časů, a toho, že se unijních rozpočtů postaví dobré a potřebné věci.

Jenže podpora Unii trvale klesá, a chybu nelze hledat ve většinovém mínění, že lidi ty dobré úmysly zase nějak špatně chápou. To je jen zrcadlo, kdy lidé, i ti smýšlející velmi liberálně, cítí narůstající samoúčelnost EU, jejích činovníků a orgánů.

A má to co do činění i s tím, co nedávno na semináři řekl analytik agentury Median: Chudší lidé prý nevěří demokracii a inklinují k autoritářskému uspořádání státu. A jedním dechem s odkazem na nejnovější výzkum dodal, že 40 procent našich domácností si nemůže dovolit nečekaný výdaj do deseti tisíc korun nebo si musí odříct čtyři z devíti základních položek, které považujeme v Evropě za standard. Třeba, že má rodina na to, aby si kdykoliv podle potřeby zatopila nebo vyměnila obnošené oblečení. Kdo na čtyři z devíti položek nemá, je materiálně deprivovaný, řečeno jazykem sociologických výzkumníků.

Deprimovaný pak je nejen materiálně, chce se dodat. Lidé pak logicky, když jim kručí v břiše, mají plné zuby nabubřelého, pokryteckého a nenasytného unijního establishmentu. A nemusí to být hned příznivci pochodu do slepých uliček pod vlajkami národního socialismu, nacionalismu nebo rasismu.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Motorismus

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kdy mají rodiče povinnost uhradit škodu, kterou způsobilo jejich dítě?

Poradna
Se začátkem školního roku vás mohou zaskočit i nečekané výdaje v podobě plateb za škody, které váš potomek při svých školních i poškolních alotriích způsobí. Že vaše dítě není žádný ničitel? I tak může nešťastnou náhodou nějakou škodu zavinit. A nezapomínejme na to, že v kolektivu vrstevníků děti občas ztrácejí zábrany, které mohou mít doma, a snadněji se zapojují do různých lotrovin.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru