Komodity a El Niño

Názor
V současné době se odhaduje 90% pravděpodobnost výskytu meteorologického jevu El Niño (španělsky „chlapeček“, pozn. red.) ještě v tomto roce. To by mohlo přinést další narušení dodávek na volatilní světové zemědělské a energetické trhy, podpořit slabé ceny komodit a zvýšit inflaci.
Rozvojové země, které jsou závislé na vlastním zemědělství a rybolovu, zejména ty, které sousedí s Tichým oceánem, jsou jevem El Niño obvykle postiženy nejvíce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Při posledním silném jevu El Niño v roce 2016 byly zaznamenány nejvyšší globální teploty v historii (viz graf níže, pozn. aut.) a tentokrát hrozí nový rekord. Na to je ještě brzy a dopady El Niña se liší podle jeho intenzity a geografické polohy, přičemž žádné dvě období nejsou stejná.

Často se však projevuje vyššími teplotami na severu USA, v Asii a Austrálii a větším množstvím srážek na jihu USA a v Argentině. Toto nyní rychlé oteplení Tichého oceánu přichází po téměř bezprecedentních třech letech zpětného narušení počasí opačným ochlazením La Niña.

Ceny zemědělských produktů klesly za rok o 15 procent. Silný jev El Niño by podpořil mnoho zemědělských trhů, ale ne všechny. Je vidět, že El Niño snižuje výnosy pšenice, rýže, cukru a kakaa, čímž pomáhá cenám. Klíčoví indičtí a thajští producenti cukru a rýže mohou nyní zaznamenat méně srážek a vyšší teploty.

Dominantní producenti kakaa Ghana a Pobřeží slonoviny sušší počasí a nižší výnosy. U australské pšenice může suché počasí ukončit sérii tří nárazových sklizní. Naopak pro velkou část USA a Jižní Ameriky může být sucho zlomové, což zvýší výnosy a sníží ceny. Vlhčí a teplejší zima pomůže americkému pásu kukuřice a sóji a suchem postižené Argentině.

Silný jev El Niño by mohl zvýšit poptávku po ropě a zejména po zemním plynu a zároveň zhoršit výhled pro topný olej. Asie je největším světovým dovozcem ropy a zemního plynu. Teplejší a sušší podmínky by mohly zvýšit jejich poptávku, zejména pokud sucho sníží kapacitu jejich vodních elektráren.

V severní Evropě se v důsledku jevu El Niño často objevují chladnější zimy, což zvyšuje poptávku po energiích. Na severovýchodě USA by obvykle mírnější zima mohla snížit poptávku po topném oleji na tamním největším trhu. A konečně, v období od června do listopadu je obvykle méně silná sezóna hurikánů v Atlantiku.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Pět důvodů, proč zdražuje pšenice a mouka

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Rallye zlata v duchu chameleona

Ceny zlata jsou aktuálně na úrovni 2 400 dolarů za troyskou unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 procent a trojnásobně překonaly rallye širších komodit.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB