Komodity a El Niño

Názor
V současné době se odhaduje 90% pravděpodobnost výskytu meteorologického jevu El Niño (španělsky „chlapeček“, pozn. red.) ještě v tomto roce. To by mohlo přinést další narušení dodávek na volatilní světové zemědělské a energetické trhy, podpořit slabé ceny komodit a zvýšit inflaci.
Rozvojové země, které jsou závislé na vlastním zemědělství a rybolovu, zejména ty, které sousedí s Tichým oceánem, jsou jevem El Niño obvykle postiženy nejvíce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Při posledním silném jevu El Niño v roce 2016 byly zaznamenány nejvyšší globální teploty v historii (viz graf níže, pozn. aut.) a tentokrát hrozí nový rekord. Na to je ještě brzy a dopady El Niña se liší podle jeho intenzity a geografické polohy, přičemž žádné dvě období nejsou stejná.

Často se však projevuje vyššími teplotami na severu USA, v Asii a Austrálii a větším množstvím srážek na jihu USA a v Argentině. Toto nyní rychlé oteplení Tichého oceánu přichází po téměř bezprecedentních třech letech zpětného narušení počasí opačným ochlazením La Niña.

Ceny zemědělských produktů klesly za rok o 15 procent. Silný jev El Niño by podpořil mnoho zemědělských trhů, ale ne všechny. Je vidět, že El Niño snižuje výnosy pšenice, rýže, cukru a kakaa, čímž pomáhá cenám. Klíčoví indičtí a thajští producenti cukru a rýže mohou nyní zaznamenat méně srážek a vyšší teploty.

Dominantní producenti kakaa Ghana a Pobřeží slonoviny sušší počasí a nižší výnosy. U australské pšenice může suché počasí ukončit sérii tří nárazových sklizní. Naopak pro velkou část USA a Jižní Ameriky může být sucho zlomové, což zvýší výnosy a sníží ceny. Vlhčí a teplejší zima pomůže americkému pásu kukuřice a sóji a suchem postižené Argentině.

Silný jev El Niño by mohl zvýšit poptávku po ropě a zejména po zemním plynu a zároveň zhoršit výhled pro topný olej. Asie je největším světovým dovozcem ropy a zemního plynu. Teplejší a sušší podmínky by mohly zvýšit jejich poptávku, zejména pokud sucho sníží kapacitu jejich vodních elektráren.

V severní Evropě se v důsledku jevu El Niño často objevují chladnější zimy, což zvyšuje poptávku po energiích. Na severovýchodě USA by obvykle mírnější zima mohla snížit poptávku po topném oleji na tamním největším trhu. A konečně, v období od června do listopadu je obvykle méně silná sezóna hurikánů v Atlantiku.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Pět důvodů, proč zdražuje pšenice a mouka

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Zlato je nejdražší v dějinách

Skutečné zlato i takzvané zlato digitální – tedy bitcoin – zažívají značný příval investorského zájmu a peněz. Zlato v klasické, kovové podobě dnes vystoupalo na svůj dějinný rekord, zhruba 2135,4 dolaru za troyskou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.