Komodity pomohly bilanci zahraničního obchodu k vyššímu přebytku

Názor
Bilance zahraničního obchodu podle údajů Českého statistického úřadu překvapila vyšším přebytkem, než jsme my i finanční trhy očekávali. Ten dosáhl 12,8 miliardy korun, konsenzus přitom činil 6,4 miliardy korun. Za výsledkem stály především nižší ceny ropy a zemního plynu i jejich menší dovezený objem.
Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je letošní zářijový výsledek zahraničního obchodu výrazně lepší. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zároveň se o 4,4 miliardy korun zvýšil přebytek s motorovými vozidly, zlepšila se i bilance obchodu s elektrickými zařízeními. Negativně se na saldu podepsal nižší přebytek obchodu s elektřinou (-9,1 mld. Kč).

Celkový vývoz meziročně klesl o 10,2 procenta na 364,9 miliardy korun a dovoz o 16 procent na 352,2 miliardy korun. Letošní září mělo o jeden pracovní den méně než to loňské. Meziměsíčně se po sezónním očištění zvýšil vývoz o 0,6 procenta, zatímco dovoz klesl o 0,3 procenta.

Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je výsledek zahraničního obchodu výrazně lepší. Zatímco v loňském roce dosáhl za prvních devět měsíců deficitu 150 miliardy korun, v letošním roce to byl naopak přebytek ve výši 76,9 miliardy korun. Za celý letošní rok očekáváme přebytek na úrovni 100 miliard korun.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod zpět v zelených číslech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.