Koronavirové pasy lákají hackery i podvodníky

Od března do května vzrostl počet prodejců padělaných koronavirových potvrzení o 500 procent, což ukazuje, že dovolenková sezóna přitahuje uživatele, kteří se chtějí vyhnout kontrolám. Informoval o tom výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies s tím, že o podobné služby mohou mít zájem lidé, kteří byli pozitivně testováni, odmítli se nechat testovat nebo se nechtějí nechat očkovat.
Digitální certifikát EU COVID vystavují vnitrostátní orgány členských zemí EU. Zdroj foto: Evropská komise

Dalším problémem je snaha o zneužívání uživatelů, kteří hledají informace, rady nebo mobilní aplikace související s koronavirovými pasy. „Od konce roku 2020, kdy se naplno rozběhlo očkování, jsme zaznamenali 25procentní nárůst domén souvisejících s koronavirovými pasy. Ze 703 domén bylo 86 označeno jako podvodné nebo podezřelé,“ informoval redakci Petr Kadrmas z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Odborníci důrazně varují před napodobeninami oficiálních stránek a také před jakoukoli instalací neověřených aplikací z neoficiálních obchodů. Obecně je třeba dávat si pozor především na QR kódy, protože mohou sloužit jako brána k informacím uloženým v zařízení.

Hackeři totiž často nahrazují legitimní QR kódy podvodnými variantami, které po naskenování otevřou v zařízení škodlivou URL adresu nebo se do něj pokusí stáhnout malware. Škodlivý kód pak může krást přihlašovací údaje k dalším aplikacím v telefonu nebo dokonce realizovat platby na účty hackerů.

„QR kód je jen rychlý a pohodlný způsob, jak se dostat na příslušné webové stránky, ve většině případů není ani patrné, kam odkaz skutečně vede. Chybí tedy jistota, že jde o legitimní zdroj a že kód není součástí nějakého útoku,“ uvedl Petr Kadrmas. Podle něj se vlády musí spojit, spolupracovat a rychle jednat v boji s falešnými certifikáty a potvrzeními.

„Bez jasného centrálního systému je pro hackery a podvodníky mnohem snazší proklouznout nějakými skulinkami. Uživatelé si také musí uvědomit, že EU a národní vlády sice tvrdí, že očkovací pasy jsou bezpečné a zabezpečené, ale hackeři se budou vždy snažit najít cesty, jak nové příležitosti využít,“ dodává.

PSALI JSME:
Technologie by zabránily přednostnímu očkování prominentů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru