Koruna je proti euru nejslabší od loňského listopadu

Vstup do nového týdne byl ve znamení vysoké rizikové averze. Donaldem Trumpem oznámená reciproční cla ve výši, která byla pro trhy nepříjemným překvapením, v kombinaci s razantním postojem Číny, která reagovala odvetou, znamenaly úprk investorů z akciových trhů směrem ke státním dluhopisů, což se následně propsalo do poklesů tržních úrokových sazeb.
Česká měna je tento týden na nejslabší úrovni vůči euru od loňského listopadu, když kurz koruny k euro atakoval 25,30 CZK/EUR. Během dne ale ztráty odmazávala. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Česká měna je tento týden na nejslabší úrovni vůči euru od loňského listopadu, když kurz koruny k euro atakoval 25,30 CZK/EUR. Během dne ale ztráty odmazávala. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Riziko globální recese podle trhů znatelně narostlo. Na vývoji měnového páru eura vůči dolaru to ale překvapivě znát nebylo; ona je to totiž konstelace, která ubližuje Spojeným státům i eurozóně. Kurz eura k dolaru tak v pondělí stagnoval, i když v poměrně širokém pásmu kolem 1,100 USD/EUR.

Bez odezvy trhu zůstala německá data průmyslové produkce za únor, která opět zklamala, i když tentokráte pouze mírně. Za očekáváními zůstala i únorová bilance německého zahraničního obchodu. Zklamáním byl výrazný propad dubnového Sentix indexu důvěry investorů v eurozónu. Tady už byl zřejmý dopad rozpoutání celních válek.

Vzhledem k vysoké rizikové averzi na globálních trzích zahájila česká měna tento týden na nejslabší úrovni od loňského listopadu, když kurz koruny k euro atakoval 25,30 CZK/EUR. Během dne ale ztráty odmazávala. V odpoledních hodinách se kurz stabilizoval mezi 25,15-25,20 CZK/EUR.

Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka
Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka

Ráno jsme se dočkali únorových dat z reálné ekonomiky. Průmyslová produkce po lednovém poklesu opět meziměsíčně solidně rostla. Pomohla jí k tomu především výroba automobilů, která byla oproti lednu vyšší o více než osm procent.

Dařilo se i energetickému průmyslu, jehož výstup stoupl o téměř sedm procent. Díky nárůstu exportů aut a elektřiny pak zahraniční obchod dosáhl vyššího než očekáváného přebytku ve výši 35,5 miliardy korun.

Vyhlídky pro nadcházející měsíce jsou však vzhledem celním válkám značně nejisté a hrozí jak zhoršení průmyslové produkce, tak i zahraničního obchodu. Stavebnictví přineslo smíšené výsledky, když pozemní stavitelství skončilo meziměsíčně opět v mínusu, zatímco to inženýrské solidně rostlo.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek