
Riziko globální recese podle trhů znatelně narostlo. Na vývoji měnového páru eura vůči dolaru to ale překvapivě znát nebylo; ona je to totiž konstelace, která ubližuje Spojeným státům i eurozóně. Kurz eura k dolaru tak v pondělí stagnoval, i když v poměrně širokém pásmu kolem 1,100 USD/EUR.
Bez odezvy trhu zůstala německá data průmyslové produkce za únor, která opět zklamala, i když tentokráte pouze mírně. Za očekáváními zůstala i únorová bilance německého zahraničního obchodu. Zklamáním byl výrazný propad dubnového Sentix indexu důvěry investorů v eurozónu. Tady už byl zřejmý dopad rozpoutání celních válek.
Vzhledem k vysoké rizikové averzi na globálních trzích zahájila česká měna tento týden na nejslabší úrovni od loňského listopadu, když kurz koruny k euro atakoval 25,30 CZK/EUR. Během dne ale ztráty odmazávala. V odpoledních hodinách se kurz stabilizoval mezi 25,15-25,20 CZK/EUR.

Ráno jsme se dočkali únorových dat z reálné ekonomiky. Průmyslová produkce po lednovém poklesu opět meziměsíčně solidně rostla. Pomohla jí k tomu především výroba automobilů, která byla oproti lednu vyšší o více než osm procent.
Dařilo se i energetickému průmyslu, jehož výstup stoupl o téměř sedm procent. Díky nárůstu exportů aut a elektřiny pak zahraniční obchod dosáhl vyššího než očekáváného přebytku ve výši 35,5 miliardy korun.
Vyhlídky pro nadcházející měsíce jsou však vzhledem celním válkám značně nejisté a hrozí jak zhoršení průmyslové produkce, tak i zahraničního obchodu. Stavebnictví přineslo smíšené výsledky, když pozemní stavitelství skončilo meziměsíčně opět v mínusu, zatímco to inženýrské solidně rostlo.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)