Koruna nejsilnější od počátku dubna

Obchodování na globálních i regionálních devizových trzích bylo v povelikonočním týdnu relativně klidné. A nic zásadního na tom nezměnil ani samotný závěr týdne. Kurz eura vůči dolaru stagnoval v okolí hladiny 1,08 USD/EUR.
Koruně se v závěru týdne podařilo po zhruba dvou týdnech posílit pod hladinu 24,40 CZK/EUR a atakovat nejsilnější hodnotu od prvních dubnových dnů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zveřejněná data i jestřábí komentáře centrálních bankéřů z obou stran Atlantického oceánu podporují očekávání trhu na rychlé zpřísňování měnové politiky americké centrální banky, Fedu, i Evropské centrální banky.

Na eurové straně v tomto směru zapůsobily zejména březnové statistiky cen průmyslových výrobců. Překážkou pro tato očekávání pak nebyly v pátek publikované předběžné dubnové PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) z velkých evropských zemí i Spojených států. Aktivita v průmyslu nadále roste, ve službách dokonce zrychlujícím se tempem.

Obdobný klid panoval i na maďarském forintu a polském zlotém. Z Polska jsme se dočkali povzbudivých březnových dat z průmyslu. Data naštěstí neukázala na dramatický dopad války na Ukrajině.

Koruně se v závěru týdne podařilo po zhruba dvou týdnech posílit pod hladinu 24,40 CZK/EUR a atakovat nejsilnější hodnotu od prvních dubnových dnů. Během páteční seance se kurz dostal na dosah hladiny 24,30 CZK/EUR. Koruna nadále profituje z úrokového diferenciálu.

Dalším impulsem pro očekávání vyšších korunových sazeb byly zveřejněné březnové statistiky cen z primárních okruhů. Další zvýšení sazeb ve světle aktuálních inflačních tlaků a hrozby zvyšujících se inflačních očekávání podpořil člen bankovní rady Tomáš Holub.

Guvernér Jiří Rusnok byl ve svých vyjádřeních opatrnější, když vidí na květnovém zasedání spíše „kosmetické“ zvýšení sazeb.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena