Kryptoměny lákají kyberzločince. Nehledě na rekordní propad kryptoměnového trhu

Už jste někdy slyšeli o programech, jimž se říká „minery“? Jde o škodlivé programy, jejichž jediným účelem je krást kryptoměny z napadených počítačů. Uživatelé si takový program často nainstalují nevědomky a on pak začne pomalu posílat různé typy kryptoměn útočníkům. Ztráty jdou v některých případech až do milionů korun, informovala redakci společnost Kaspersky, která se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost.
Tzv. minery jsou škodlivé programy, jejichž jediným účelem je krást kryptoměny z napadených počítačů. Ilustrační obrázek: Kaspersky

Kyberzločinci si tzv. minery oblíbili už v roce 2018 a během loňského roku jejich oblíbenost klesala. Jenže podle zprávy společnosti Kaspersky o malware za první čtvrtletí roku 2021 se situace v uplynulých měsících změnila.

Od února do března letošního roku narostl počet unikátních modifikací „minerů“ více než na čtyřnásobek, na téměř 17 tisíc. Celkem za první čtvrtletí pak analytici společnosti Kaspersky objevili 23 894 modifikovaných minerů. Zároveň rostl počet uživatelů software společnosti Kaspersky, kteří se na svých zařízeních setkali s „minery“ – za první čtvrtletí 2021 šlo o více než půl milionu unikátních uživatelů.

„Těžko odhadovat, zda se trend z prvního čtvrtletí 2021 stane něčím trvalým. Na druhou stranu se zdá, že zájem o minery skutečně narostl. Lze očekávat, že se s minery budeme setkávat stále častěji,“ konstatoval se Jevgenij Lopatin, bezpečnostní expert společnosti Kaspersky. A to zejména v případě, že cena kryptoměn i nadále poroste.

Zdroj: Cryfin

Jenže to není aktuální situace. Kryptoměnový trh se totiž nedávno v krátkém čase rekordně propadl. „Přestože nedávná korekce trhu s kryptoměnami přesáhla 40 procent, stále nešlo o bezprecedentní propad. Nejznámější kryptoměna bitcoin totiž v minulosti ztratila už třikrát až 80 %. Předchozí týdny byly však výjimečné v rychlosti, s jakou se kurz bitcoinu ubíral směrem dolů,“ informoval redakci Václav Holler, zakladatel a CEO společnosti Cryfin (viz graf výše, pozn. red.).

Důvodů, proč kryptoměnový trh nedávno zažil poměrně strmý pád, je podle něj hned několik a jsou různorodé: Obavy z vysoké uhlíkové stopy a z používání kryptoměn k ilegálním aktivitám, dále zákaz kryptoměn vládami některých zemí či tzv. přepákovanost trhu vedoucí k automatickému odprodeji aktiv, která jsou následně vypuštěna na trh.

Tím se trh zaplavil likviditou, nabídka převýšila poptávku a cena ještě více klesla. „Bitcoin je atraktivní a z podstaty věci také volatilní aktivum, obchodování na burze tedy vyžaduje od investorů určitý typ zkušenosti. Přesto však velké množství lidí na trhu riskuje, aniž by tyto zkušenosti měli. To v určitém okamžiku může způsobit propad,“ vysvětlil Holler.

PSALI JSME:
Pád bitcoinu nahrává zlatu. Stejně jako obavy z inflace, slabý dolar a šíření covidu v Asii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.