Na tuzemském trhu je celkem osm penzijních společností, které dohromady spravují 28 účastnických fondů. Většina penzijních fondů, v nichž si na důchod se státním příspěvkem spoří zhruba 4,5 milionu lidí, nepřekonala svými loňskými výnosy inflaci. Ta vloni dosáhla průměrné výše 2,5 procenta.

V minulém roce dosáhlo plusového výsledku 13 fondů, v záporných číslech skončilo 14 fondů, jeden nezaznamenal žádné zhodnocení. Průměrnou roční inflaci překonalo 11 fondů. Připomeňme, že klienti si mohou vybrat ze tří typů fondů: Mezi dynamickým, vyváženým a konzervativním, který penzijní fondy musí mít v portfoliu povinně.
Dynamické fondy loni svým střadatelům podle předběžných výsledků vynesly mezi 4 a 14 % zisku. Nejlepší vyvážené fondy překonaly čtyřprocentní zhodnocení, což lze za situace na dluhopisovém trhu považovat za poměrně značný úspěch. Do plusu se vloni nedostal ani jeden z povinných konzervativních fondů, pokles cen dluhopisů jim ve skutečnosti vymazal i většinu výnosu za předchozí roky. V těchto fondech je přitom investována skoro polovina majetku „nového“ třetího pilíře, upozornila na svých webových stránkách Asociace penzijních společností ČR (APSČR).
„Rozdíly byly dány rozdílným složením portfolií – některé fondy mají akcií až 100 %, jiné se drží kolem dvou třetin. Některé fondy mají měnové riziko zajištěno do koruny, jiné investují částečně v dolaru, který loni poměrně výrazně oslabil,“ vysvětlil Aleš Tůma, investiční analytik Partners.
NN: NEJLEPŠÍ I NEJHORŠÍ VÝSLEDEK
Podle společnosti OVB byl minulý rok z hlediska účastnických fondů penzijních společností úspěšný především pro fondy s rizikovějším profilem, tedy dynamické a vyvážené. Konzervativní fondy nepřekonaly inflaci a žádný z nich nedosáhl plusového zhodnocení. Nejvyšší výnos činil více než 14 procent a nejhůře dopadl fond s pasivní bilancí téměř dvě procenta.
Nejlepšího ročního zhodnocení dosáhl Růstový účastnický fond NN Penzijní společnosti, a to ve výši 14,04 procenta. Na pomyslné druhé příčce se umístil Globální akciový účastnický fond Conseq penzijní společnosti. Tento fond je i „vítězem“ v kategorii nejvyššího zhodnocení od doby svého vzniku. Od roku 2013 dosáhl celkového zhodnocení ve výši 64 procent.
V minulém roce se naopak příliš nedařilo například Spořicímu konzervativnímu účastnickému fondu KB Penzijní společnosti, kde klienti zaznamenali ztrátu ve výši 1,57 procenta. Tento fond má také jako jediný i zápornou bilanci za celkovou dobu svého působení na trhu (vznik 9/2015), a to rovné jedno procento.
Ještě méně se v minulém roce dařilo společnosti Allianz a jejímu produktu PKF, který za rok 2017 vygeneroval ztrátu 1,63 procenta. Vůbec nejhorší čísla přinesl minulý rok pro společnost NN a její účastnický fond PKF, který se propadl o celkových 1,93 procenta.
Jak to, že mezi dvěma fondy jedné penzijní společnosti je tak velký rozdíl? Na to serveru Měšec odpověděl mluvčí NN Rostislav Trávníček: „Úrokové sazby na finančních trzích jsou rekordně nízké a na druhou stranu na akciových trzích pokračuje pozitivní nálada. Daří se zejména regionu střední a východní Evropy, kde přetrvává silné hospodářské oživení. Právě do tohoto regionu nyní cílíme podstatnou část spravovaných prostředků v rámci akciové složky.“
VĚTŠINA V TRANSFORMOVANÝCH FONDECH
Do transformovaných fondů ukládají své prostředky klienti v rámci doplňkového penzijního spoření (DPS), které je nástupcem penzijního připojištění. Na rozdíl od něj však DPS negarantuje nezáporné zhodnocení. Transformované fondy jsou smlouvy o bývalém penzijním připojištění, které penzijní společnosti přestaly prodávat na konci roku 2012. Většina lidí v nich ale zatím zůstává a do nových účastnických fondů nepřestupuje.
„Účastnické fondy umožňují získat při dlouhodobém spoření zajímavější výnosy i za cenu jejich kolísání,“ vysvětlila jejich principy analytička OVB Hana Fojtová. Účastníkům doplňkového penzijního spoření může do fondů přispívat za výhodných podmínek také zaměstnavatel. Výhodou jsou státní příspěvky a také daňové odpočty.
„V rámci DPS nejsou prostředky zpravidla ukládány do jednoho fondu, ale do více fondů v kombinaci dle klientem zvolené strategie. S blížícím se důchodovým věkem se prostředky přesunují do konzervativnějších fondů v zájmu ochrany dosaženého výnosu,“ poznamenala analytička. Klienti si mohou sestavit portfolio sami výběrem jednotlivých fondů nebo využít připravené strategie od penzijní společnosti. A původně zvolenou strategii také mohou v dalších letech měnit.