Květen nebyl pro akcie v Praze a Evropě příznivý

Názor
„Sell in May and go away“ („Prodej v květnu a odejdi“ – pozn. red.). Tolik jedna z klasických investorských pouček. Měsíc květen je pro pražskou burzu (PX index) i evropské akcie (STOXX Europe 600 Index), po březnu, druhým ztrátovým měsícem v tomto roce. US akcie (index S&P500) skončí v květnu blízko nuly.
Propadákem měsíce se stal ČEZ. V prvních květnových dnech ještě slušně rostl, aby následně spadl pod hranici 1 000 korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Všechny tři indexy jsou od začátku roku v plusu. PX 7,90 procenta, S&P500 8,62 procenta, STOXX Europe 600 6,32 procenta (u Evropy a USA je to krátce před koncem obchodování, respektive chvíli po začátku, pozn. aut.).

V květnu ztratil PX 5,91 procenta a STOXX Europe 600 odepsal 3,19 procenta, zatímco S&P500 (+0,07 %) pravděpodobně skončí lehce v plusu. Většina jednotlivých akcií na BCPP skončila v květnu v mínusu.

Propadákem měsíce se stal ČEZ. V prvních květnových dnech ještě slušně rostl (až o +6,8 %, 1 224 Kč) třeba kvůli vysoké dividendě a dostal se na letitá maxima, aby následně z těchto výšin spadl o 18,54 procenta pod hranici 1 000 korun. V součtu za celý květen je to pokles o 12,95 procenta (998,50 Kč).

Důvod byl jednoduchý – nový návrh vlády o přeměnách obchodních společností a družstvech zejména pak rozdělení odštěpením se zánikem účasti všech menšinových akcionářů a rozdělení s nerovnoměrným výměnným poměrem.

Podle návrhu vlády se sníží nutné kvórum na odsouhlasení restrukturalizace/rozdělení. Vláda by si pak v ČEZu s největší pravděpodobností mohla odsouhlasit cokoli. Na trhu zavládla nejistota a došlo k panickému výprodeji. Investoři zkrátka nevědí, co mohou čekat.

S největší pravděpodobností si kladou otázku, jestli se s nimi vláda premiéra Fialy férově vyrovná. Nejistota, jak jsem již mnohokrát psal, prostě akciím nesvědčí. Jen bych dodal, že je to pro ČEZ první mínusový měsíc v tomto roce a od začátku roku je silnější o 29,68 procenta.

Za ČEZem se za celý květen umístily Erste (-6,81 %, 722 Kč), VIG (-6,60 %, 580 Kč) a Philip Morris ČR (-4,42 %, 16 880 Kč). U těchto titulů je společným jmenovatelem tzv. ex-dividend – v průběhu května se začaly obchodovat bez práva na dividendu ze zisku roku 2022. Bankovní tituly mohla ovlivnit i situace některých malých bank v USA. Komerční banka také oslabila (-3,92 %, 661,50 Kč).

Jedinými dvěma tituly, kterým se podařilo v květnu vzrůst, byly Colt CZ (+2,23 %, 595 Kč) a Moneta (+1,15 %, 79,20 Kč). Od začátku roku jsou až na jednu mírnou korekci všechny tituly v plusu.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové trhy: Evropa ztrácí druhý den v řadě

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB